​Elektryczne auta zdominują polskie drogi?

Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności.

Blomst/pixabay.com/CC0 Public Domain
Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Wzięło w nich udział blisko 30 organizacji i instytucji reprezentujących zarówno biznes, świat nauki, jak i organizacje pozarządowe. Partnerzy społeczni zgłosili ponad 100 uwag, z których część została uwzględniona w Planie – czytamy na stronie ministerstwa.

Elektryczna rewolucja w motoryzacji, która dokonuje się w wielu rozwiniętych gospodarczo krajach, wkracza również do Polski. Jej zapowiedzią jest ogłoszony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan rozwoju elektromobilności, który m.in. zakłada produkcję polskiego samochodu elektrycznego.

Plan zarysowuje płaszczyzny rozwoju elektromobilności i określa cele w tym obszarze. Po konsultacjach ministertwo zdecydowało się wprowadzić kilka zmian.

Podkreślono m.in znaczenie budowania infrastruktury ładowania wzdłuż głównych korytarzy transportowych. Zdaniem strony społecznej jest to niezbędne, aby samochód elektryczny uzyskał funkcjonalność porównywalną z samochodem spalinowym.

Zwrócono uwagę na potrzebę zdefiniowania usługi ładowania jako nowej usługi odrębnej od usługi sprzedaży energii elektrycznej.

Zmiany mają też obejmować kwestie bezpieczeństwa danych. Wskazano również na potrzebę szukania synergii między infrastrukturą ładowania autobusów, a infrastrukturą dla pojazdów osobowych.

W czerwcu br. Ministerstwo Energii zapowiedziało, że w 2025 r. po polskich drogach jeździć będzie 1 mln pojazdów elektrycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Raport z konsultacji do projektu Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Energia do przyszłości

 


Źródło: me.gov.pl

#Elektromobilność #Ministerstwo Energii

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo