Dziś ekshumacje na Wawelu - otwarty zostanie sarkofag śp. Pary Prezydenckiej

W poniedziałek 14 listopada przeprowadzona zostanie - w związku z decyzją prokuratury prowadzącej śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej - ekshumacja śp.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
W poniedziałek 14 listopada przeprowadzona zostanie - w związku z decyzją prokuratury prowadzącej śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej - ekshumacja śp. prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Sarkofag śp. Pary Prezydenckiej zostanie otworzony po godzinie 18:00.

- Potwierdzam, bo nie jest to absolutnie żadną tajemnicą, że rozpoczynamy ekshumacje w przyszłym tygodniu i rozpoczynamy je na Wawelu od ekshumacji Pana Prezydenta – mówił w minionym tygodniu wiceprokurator generalny Marek Pasionek.

Prokuratura Krajowa podała, że ekshumowane będą 83 ofiary katastrofy smoleńskiej.
 
W prace zaangażowany będzie 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Sekcje zwłok i pobranie próbek odbędą w Zakładzie Medycy Sądowej UJ Collegium Medicum. W ramach śledztwa dotyczącego katastrofy rządowego samolotu Tu-154M w całym kraju zaplanowano kilkadziesiąt ekshumacji. Pierwsza odbędzie się dziś na Wawelu.
 
Prokuratura zaznaczyła, że nie będzie podawała terminów poszczególnych ekshumacji.

Specjaliści wejdą w poniedziałek do krypty Pary Prezydenckiej, zostanie otworzony sarkofag. W tym czasie Wzgórze Wawelskie będzie zamknięte dla turystów.
 
Szczątki ofiar mają być przebadane metodą tomografii komputerowej, oraz mają być przeprowadzone badania histopatologiczne, toksykologiczne i fizykochemiczne.
 
Prokurator Marek Pasionek zapewnił, że po ekshumacji i badaniach szczątki ofiar katastrofy będą niezwłocznie złożone do grobu. Biegli będą mieli cztery miesiące na wydanie opinii.
 
W trakcie otwarcia sarkofagu w krypcie przebywać będą również Jarosław Kaczyńscy i Marta Kaczyńska – najbliżsi członkowie rodziny, oraz duchowni i przedstawiciele prokuratury.

Ekipa techniczna wyznaczona przez prokuraturę zdemontuje jedną z bocznych ścian sarkofagu. Po wyjęciu z niego trumien odmówiona zostanie modlitwa za zmarłych

– powiedział proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Ekshumacje mogą potrwać do zimy 2017 r.

 


Źródło: niezalezna.pl

#katastrofa smoleńska #Smoleńsk #ekshumacje #para prezydencka #Lech Kaczyński

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo