Dziś w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie stałej siedziby Muzeum Historii Polski. Jak zapowiedział minister kultury Piotr Gliński, w 2017 roku na budowę placówki przeznaczone zostało 77 mln zł. Całkowity koszt muzeum wyniesie około 400 mln zł. Nowa siedziba ma być gotowa już za dwa lata, na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowy gmach Muzeum Historii Polski, który zajmie powierzchnię ok. 40 tys. m2, ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należeć będzie już istniejące Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w całym kompleksie. Budynki połączy duży plac, na którym będą się odbywały różne uroczystości.

Najważniejsze jest to, że po kilku wiekach przywracamy Warszawie ogromny teren, który do tej pory był niedostępny, i który nie najlepiej się kojarzył. Ma powstać kompleks muzealny z dużą przestrzenią na spacery, miejsce, gdzie będzie można spędzać czas całymi rodzinami

- mówił minister Piotr Gliński.Nowa siedziba MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej w kompleksie muzealnym. Fot. WXCA

Wicepremier podkreślił też fakt, że muzeum choć budowane jest głównie ze względów tożsamościowo-historycznych i kulturowych, to przyczyni się też do rozwoju gospodarczego.

Przemysły kreatywne są najbardziej dynamicznymi działaniami gospodarki teraz na świecie, a muzealnictwo do właśnie przemysł kreatywny, co widać choćby na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich

- zaznaczył szef resortu kultury.

W nowym gmachu, który zaprojektowała pracownia WXCA, znajdzie się ekspozycja stała o powierzchni ok. 7 tys. m2. Wystawa będzie opowiadała o dziejach Polski, odwołując się przede wszystkim do trzech wiodących tematów: wolność, tożsamość i przemiany cywilizacyjne. Ekspozycja będzie miała charakter narracyjny, będzie mówić o ponad 1000 lat dziejów Polski przy pomocy oryginalnych zabytków oraz scenografii i multimediów tworzących przestrzeń doświadczenia przeszłości.

Muzeum będzie przedstawiało historię Polski w sposób jak najbardziej ciekawy, nowoczesny, interaktywny. To czas od powstania państwa Polskiego do najistotniejszych wydarzeń ostatnich lat

- poinformował dyrektor muzeum Robert Kostro.Budynek jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Fot. WXCA

Ważnym elementem budującym wystawę stałą Muzeum Historii Polski będą oryginalne obiekty. Z tego powodu Muzeum tworzy własną kolekcję oraz zabiega o wypożyczenie atrakcyjnych eksponatów z innych zbiorów. Opowiedzenie rozległej i wielowątkowej historii wymaga eksponowania eksponatów różnego typu, wśród nich znajdą się między innymi:
  • Dawne obiekty pozyskane metodami archeologicznymi – na przykład tysiącletni dąb wydobyty z jeziora na Pomorzu, łódź z X wieku wydobyta z Jeziora Lednickiego – oraz udostępnione przez inne instytucje – na przykład gotyckie kolumny z byłego opactwa cystersów w Koprzywnicy.
  • Dzieła sztuki oraz obiekty rzemiosła artystycznego mówiące o dawnej kulturze i wyobrażeniach o świecie – np. przedmioty związane z sarmackimi obyczajami, w tym portrety trumienne, pasy kontuszowe itp.
  • Przedmioty bezpośrednio związane z bohaterami polskiej historii – na przykład Muzeum otrzymało w darze zestaw pamiątek po Kazimierzu Bartlu, polityku i premierze II RP oraz skrytkę konspiracyjną wykorzystywaną przez Zofię i Zbigniewa Romaszewskich, działaczy Komitetu Obrony Robotników i podziemnej „Solidarności”, powielacze używane w podziemiu w latach 80. itp.
  • Przedmioty codziennego użytku, które są świadkami ważnych doświadczeń historycznych. Muzeum posiada m.in. maszynę do pisania z Maison Lafitte, czy walizkę więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen.
  • Druki (starodruki, książki, prasa), rękopisy, dokumenty osobiste – w kolekcji Muzeum znajdują się między innymi nowożytne wydania przekładów Biblii na język polski, diariusze sejmowe, autografy i dokumenty z podpisami królów Polski, grafiki poświęcone historii Polski i dawnym widokom miast i zabytków architektury, ulotki i plakaty dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, takich jak powstania, walka o niepodległość, podziemne publikacje z okresu II wojny światowej, lat 70. i Solidarności.
  • Militaria – na przykład w kolekcji Muzeum znajduje się m.in. unikatowy karabin samopowtarzalny zaprojektowany w 1938 r. przez polskiego inżyniera Józefa Maroszka.
  • Materiały ikonograficzne i audiowizualne – na przykład Muzeum posiada zbiór materiałów filmowych Jagny Wright i Anety Naszyńskiej powstałych przy kręceniu filmy „Zapomniana Odyseja” na temat Polaków wywiezionych na Syberię, którzy wydostali się z ZSRS w Armią Andersa, niedawno otrzymało w darze film pokazujący Warszawę w 1939 r. nakręcony przez szwedzkiego dyplomatę Svena Grafströma.
  • Obiekty związane z przemianami cywilizacyjnymi – meble, ubiory, pięknie zdobiona secesyjna kasa sklepowa z początku XX w., fiat 125 p, pierwsze pralki, odbiorniki radiowe i telewizyjne.
  • Repliki i rekonstrukcje – w tym repliki kluczowych dokumentów ustrojowych Rzeczypospolitej, np. akt unii lubelskiej, konfederacji warszawskiej, replika samolotu Hawker Hurricane, na jakim latali piloci dywizjonu 303 w okresie II bitwy o Wielką Brytanię.


Z monumentalnego holu głównego widać okna na sale wystawowe. Fot. WXCA
 

Obok zbiorów własnych MHP, będziemy sięgali do tego, co jest w innych muzeach. Magazyny są pełne i można z nich wydobyć wiele skarbów.

- mówił minister Gliński.

Współpraca z muzeami to jedno ze źródeł naszych eksponatów. Około 300 obiektów przejmiemy z Muzeum Narodowego. Współpracujemy też z archeologami. W tej chwili wydobywamy łódź z X wieku z Jeziora Lednickiego – będzie to jeden z pierwszych eksponatów, które zobaczą zwiedzający nową siedzibę. Zabiegamy też u władz Warszawy, żeby otrzymać też obalony w 1989 roku pomnik Dzierżyńskiego jako element upadku komunizmu.

– stwierdził dyrektor muzeum Robert Kostro.

W gmachu MHP znajdzie się sala ekspozycji czasowych, audytorium, sala kinowa i sale konferencyjne, centrum edukacyjne, magazyny, biblioteka, pracownie konserwatorskie, oraz przestrzenie dla funkcji usługowych, takich jak kawiarnia, sklep muzealny.


Budynek jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Fot. WXCA

Pomysłodawcy nie zapomnieli o najmłodszych. Przygotowano specjalną salę, gdzie będzie można zostawić dzieci pod opieką animatorów. Jak zapewnił nas dyrektor muzeum Robert Kostro, ma być też sporo rzeczy, które będzie można dotykać, np. repliki przedmiotów zabytkowych i liczne multimedia. Będą też oczywiście kontynuowane liczne projekty edukacyjne, które Muzeum Historii Polski prowadzi od 10 lat.

Zaplanowano również duży parking podziemny i parking dla autobusów. Nowo wybudowana brama z dobrym dojazdem z Wisłostrady spowoduje, że kompleks muzeów nie zwiększy ruchu pojazdów na lokalnych ulicach. Do siedziby łatwo też się będzie dostać komunikacją miejską – od strony Dworca Gdańskiego i pl. Inwalidów.


W konferencji udział wzięli: min. Piotr Gliński, min. Jarosław Sellin, dyr. MHP Robert Kostro i przedstawiciele pracowni architektonicznej. Fot. A. KrajkowskaGazeta Polska