W sobotę, 15 października tysiące Polaków spotyka się na Jasnej Górze, by pokutować za grzechy swoje i narodu polskiego. – Przez wspólną Wielką Pokutę możemy zmienić bieg historii. Historii każdego z nas i całego świata – przekonują inicjatorzy wydarzenia.

„Wzywajmy na pomoc Naszą Królową – Maryję, wszystkie chóry i moce anielskie, wszystkich polskich Świętych oraz dusze naszych rodaków w czyśćcu cierpiące – do potężnej modlitwy przebłagania i uwolnienia nas wszystkich i naszej Ojczyzny” – apelują organizatorzy Wielkiej Pokuty. Jak podkreślają, Jasna Góra jest miejscem, w którym naród polski wyprosił w swojej historii wiele łask. „W Roku Miłosierdzia, pokutując, uznając i wyznając nasze grzechy indywidualne i narodowe, zerwijmy jarzmo niewoli i kajdany zła” – dodają.

Spotkanie modlitewne na błoniach pod murami na Jasnej Górze rozpoczęło się w sobotę, 15 października o godz. 11. Do godz. 13:30 trwało przygotowanie do pokuty i modlitwa do Ducha Świętego prowadzone przez ojców Antonella Cadeddu i Henrique’a Porcu, przełożonych wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Następnie o godz. 15, po przerwie obiadowej, uczestnicy spotkali się z egzorcystą ks. Piotrem Galasem. O godz. 16.30 rozpoczęła się uroczysta msza św. celebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W godz. 18–20 trwać będzie część pokutna ze świadectwami, modlitwą i adoracją. Ostatnim elementem wydarzenia będzie godzinne czuwanie pokutne. Wielka Pokuta ma charakter otwarty, nie wymaga żadnej rejestracji ani zgłoszenia uczestnictwa.

foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska