Michnik uśmiercił swoich rodziców w Holokauście. Jego ojciec Ozjasz Szechter zmarł w 1982 roku

  

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, Adam Michnik uśmiercił swoich rodziców w Holokauście. Prawda jest jednak zupełnie inna i niezbyt chwalebna dla redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Inna sprawa, że Michnik urodził się w październiku 1946 roku, a więc ponad rok po zakończeniu wojny. Jak to w ogóle możliwe?

Wypowiedź Michnika ukazała się w Der Spiegel, w materiale napisanym przez Navid Kermaniego.

„To syn irańskich emigrantów, ulubiony pisarz niemieckich lewicowych elit. Ostatnio postanowił osobiście przekonać się, jak to jest na wschód od Niemiec i popielgrzymkował sobie po Polsce, żeby napisać o swoich wrażeniach do Spiegla. (...) Skupmy się na jednym fragmencie, w którym Adam Michnik odpowiada na pytanie o wypędzaniu z powojennej Polski Niemców” - czytamy na blogu zapiskiczterdziestolatka.salon24.pl.

Między rozmówcami wywiązuje się taki oto dialog:

Kermani: - Powiedziałby pan, że wypędzenie (Niemców) to było barbarzyństwo?
Michnik: - No a co innego?
Kermani: - Gdyby ktoś tak powiedział w Niemczech, to byłby skandal.
Michnik: - Dlatego ja to muszę powiedzieć, jako Polak, którego rodzice zginęli w Holokauście.

A jaka była prawda?

Ozjasz Szechter, ojciec Michnika, był komunistą skazanym w 1934 roku w tzw. procesie łuckim za próbę zmiany przemocą ustroju Polski i zastąpienia go ustrojem komunistycznym oraz oderwania od Rzeczypospolitej południowo-wschodnich województw i przyłączenie ich do ZSRS. Szechter w więzieniu spędził zaledwie rok, na mocy amnestii z 1935 roku odzyskał wolność. Po wybuchu wojny ZSRS z Niemcami znalazł się w Sowietach. Po 1945 roku na polecenie KC PPR przybył do Polski, pracował jako kierownik Wydziału Prasowego Centralnej Rady Związków Zawodowych, a następnie jako zastępca redaktora naczelnego pisma związkowego „Głos Pracy” oraz redaktor w wydawnictwie Książka i Wiedza. Zmarł w 1982 roku, w wieku 81 lat, w Warszawie.

Z kolei Helena (urodzona jako Hinde) Michnik odeszła z tego świata w 1969 roku. Od około 1936 roku żyła w nieformalnym związku z poznanym we Lwowie Ozjaszem Szechterem. Adamowi, urodzonemu w 1946 roku, nadano jej nazwisko właśnie z tego powodu. Po ataku Niemiec na ZSRS w czerwcu 1941 roku wraz z konkubentem i dziećmi uszła do Kotliny Fergańskiej. Z Armią Andersa dotarła do Europy Zachodniej, skąd wróciła do Polski pod koniec 1945 roku. Wykładała w szkole Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Później była nauczycielką historii i autorką podręczników szkolnych. Zmarła na atak serca.


Fot. By Cezary Piwowarski - Praca własna, GFDL, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10375747
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: zapiskiczterdziestolatka.salon24.pl,wykop.pl,niezalezna.pl,Der Spiegel

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewy bimber zebrał śmiertelne żniwo w Indiach. Zmarło ponad 40 robotników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Arcaion

  

Ponad 40 robotników z plantacji herbaty w indyjskim stanie Asam u podnóża Himalajów, którzy wzięli tygodniową zapłatę i napili się nielegalnie pędzonego bimbru, zmarło, a 20 w stanie krytycznym przebywa w szpitalu - podały dziś władze stanowe.

Do śmiertelnego zatrucia doszło w niecałe dwa tygodnie po zgonie ponad 100 ludzi zmarłych w północnych Indiach po zatruciu skażonym alkoholem.

Wśród 41 zmarłych w Asamie znalazło się siedem kobiet.

Do szpitala trafiło 45 osób, z których 20 znajduje się w stanie krytycznym.

Nielegalnie pędzony alkohol piło w czwartek niemal 100 robotników.

W Indiach dość powszechnie dochodzi do śmiertelnych zatruć po wypiciu nielegalnie pędzonych trunków

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl