W urzędzie morskim w Gdyni ogłoszono przetarg na wykonanie projektu przekopu Mierzei Wiślanej. Firmy zainteresowane przedsięwzięciem powinny zgłosić się do początku listopada.
 
Projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od daty podpisania umowy. Inwestycja może być gotowa za 6 lat.
 
Do tej pory nie jest znane dokładne miejsce, w jakim ma powstać przekop. Pod uwagę brano do tej pory cztery lokalizacje: Piaski, Nowy Świat, Skowronki i Przebrno. Wyboru mają dokonać urzędnicy ministerstwa.

Inwestycja ma kosztować około 1,5 mln euro. W koszty wliczone są: budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (łącznie ze śluzami z konstrukcją zamknięć oraz portu postojowego od strony Zalewu), połączenia drogowe, mosty, modernizacja wejścia do portu Elbląg.
 
W ramach projektu ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. 800 mln zł ma kosztować sam kanał żeglugowy. Mają powstać dwa mosty łączące połączyć Kąty Rybackie z Krynicą Morską oraz Świbno z Mikoszewem.