Dramatyczny apel olimpijczyków. Wkrótce nie będą mieli gdzie trenować

  

Inni sportowcy idą w ślady Anity Włodarczyk i ujawniają informacje na temat problemach pojawiających się w ich ośrodkach treningowych. Dramatyczny apel w tej sprawie portal niezalezna.pl otrzymał od żeglarzy sportowych i olimpijczyków, którzy już niebawem mogą stracić swoją bazę szkoleniową.

Olimpijczycy, żeglarze sportowi i ich trenerzy apelują o pomoc w ratowaniu tej dyscypliny i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim w Warszawie.

Baza, w której prowadzone są treningi powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. To właśnie tutaj swoją sportową karierę rozpoczynali Mateusz Kusznierewicz i Zofia Klepacka, którzy w sumie dla Polski zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich.

(fot. arch. ratujmyzegrze)
Tymczasem decyzja Wójta Gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura stawia pod dużym znakiem zapytania dalszą przyszłość ośrodka szkoleniowego. W tym miejscu stanąć mają pomosty na... luksusowe jachty, które będą cumować w Zalewie Zegrzyńskim. Osoby odpowiedzialne za szkolenie młodych żeglarzy sportowe mówią, że bazę treningową czeka zagłada.

Wkrótce teren może zmienić się w marinę dla najbogatszych, a szkolenie młodzieży pójdzie na bruk.

(fot. arch. ratujmyzegrze)
Poniżej pełna treść apelu:

LIST OTWARTY POLSKICH ŻEGLARZY (W TYM OLIMPIJCZYKÓW) SPORTOWYCH I TRENERÓW O RATOWANIE SZKOLENIA MŁODZIEŻY NAD ZALEWEM ZEGRZYŃSKIM
Złoty olimpijski medal Anity Włodarczyk zwrócił ostatnio uwagę na dramatyczny stan klubu w którym trenowała nasza mistrzyni. Niestety, podobne problemy, walka o sprawy elementarne, to codzienność wielu dyscyplin sportowych. W tym naszej.
 
Dlatego my, niżej podpisani polscy żeglarze i trenerzy sportowi, w tym także olimpijczycy, zwracamy się do wszystkich władz, mediów i ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu żeglarstwa sportowego i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim w Warszawie.
 
Baza, gdzie to szkolenie jest prowadzone, powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W tej bazie rozpoczynali swoją sportową karierę Mateusz Kusznierewicz i Zosia Klepacka, którzy w sumie zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich dla Polski. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko 4 medale.
 
Przez zajęcia, regaty i szkolenia w tej bazie Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego  (WOZŻ) przeszli chyba wszyscy polscy sportowcy żeglarze. Mimo skromnych warunków wyszło stąd wielu olimpijczyków, mistrzów, trenerów. Warto podkreślić, że do dzisiaj w klubach na tym terenie znajdują miejsce dzieci z całego województwa mazowieckiego, w tym z rodzin niezamożnych, a większość pracy w klubach odbywa się wysiłkiem społecznym.
 
Trzeba jednak powiedzieć jasno: w tej chwili, z woli Wójta Gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, szkolenie młodzieży żeglarskiej w tej starej bazie czeka zagłada. W tym miejscu mają stanąć pomosty na luksusowe jachty najbogatszych ludzi. Trenerów i zawodników próbuje się zaś zmusić do przyjęcia nowego miejsca, które położone na gołych skałach, przy wąziutkim przesmyku, jest skrajnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży i oznacza koniec możliwości szkolenia żeglarskiego.
 
Co gorsza, Wójt Nieporętu próbuje wymusić to wszystko to na mocy wątpliwej umowy z roku 2001, która nigdy nie została zrealizowana. Gmina nie poczyniła na tym terenie obiecanych inwestycji, a kluby tu umiejscowione nigdy nie podpisały długoterminowej umowy użyczenia. Co więcej, obecne próby wyrzucenia szkolenia sportowego i komercjalizacji tego miejsca  oznaczają odejście od intencji Skarbu Państwa, który pod tym warunkiem przekazał teren gminie. W związku z tym Wójt nie ma prawa gospodarować tym terenem. Stanowisko to podziela wielu prawników, a także Ministerstwo Skarbu i Wojewoda Mazowiecki. Wsparcia w walce o pozostawienie szkolenia żeglarskiego na tym terenie udzielił też klubom żeglarskim Minister Sportu pan Witold Bańka.
 
Pomimo licznych próśb i apeli pan Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur nadal uparcie dąży do wyrzucenia młodzieży i trenerów z ich naturalnej bazy. Sytuacja staje się dramatyczna, blokuje się możliwość pracy z młodzieżą, mnoży nieprzyjemności, żąda nawet karnych opłat od trenerów i zawodników za wjazd na teren bazy!
 
Dlatego raz jeszcze prosimy o pomoc wszystkich ludzi dobrej woli. Środowisko żeglarskie chce rozwijać bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim, ma pomysły i możliwości. Do tego potrzebna jest jednak stabilna sytuacja prawna i zaniechanie działań, które odbieramy jako próbę zniszczenia żeglarstwa sportowego na tym terenie.
 
List poparli m.in. (w kolejności alfabetycznej):
Piotr Cichocki mistrz świata, opłynął świat w załodze katamaranu Warta- Polfarma w 2000 roku, olimpijczyk
Andrzej Czapski, Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski
Dariusz Czapski, trener żeglarstwa
Jerzy Durejko, Prezes WOZŻ  
Sławomir Kalinowski, wiceprezes WOZŻ
Zbigniew Kania, żeglarz, trener, olimpijczyk z Monachium 1972, medalista Mistrzostw Świata
Zofia Klepacka, medalista Igrzyska olimpijskie w Londynie, Mistrzyni Świat i Europy
Mateusz Kusznierewicz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, wielokrotny Mistrz świata i Europy
Maciek Rokosz, prezes klubu Spójnia Warszawa
Dominik Życki, żeglarz, mistrz świata, olimpijczyk
Osoby chcące wesprzeć ten apel proszone są o nadesłanie poparcia na adres: ratujmyzegrze@gmail.com

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie kojarzę, aby takie siły były zaangażowane w poszukiwania". Co wiemy o zaginięciu Dawidka?

Mariusz Ciarka / Telewizja Republika/printscreen

  

Nadzieja umiera ostatnia. Rodzina bardzo często przez długi czas nie przyjmuje do wiadomości, że zaginiona osoba mogła zginąć. My musimy na to patrzeć obiektywnie, biorąc pod uwagę nawet te czarne scenariusze - mówił rzecznik polskiej policji insp. Mariusz Ciarka w programie Doroty Kani "Dziennikarski Poker" w Telewizji Republika.

Nie kojarzę większych poszukiwań, aby takie siły i środki zostały zaangażowane do poszukiwań małego chłopca. Kilkaset policjantów, żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, strażacy, mieszkańcy (za co bardzo dziękuję), psy tropiące, psy sprowadzone specjalnie z Niemiec (szkolone do tego, żeby wykryć zapach nawet z kilku kilometrów). To pokazuje aspekt pomocy międzynarodowej. Kiedy jest taka konieczność, my również korzystamy z pomocy kolegów z innych państw. Sprzęt techniczny – śmigłowce, termowizja, drony – to wszystko zostało wykorzystane

- mówił Ciarka o poszukiwaniach 5-letniego Dawidka.

[polecam:https://niezalezna.pl/280331-sluzby-nie-spoczna-poki-nie-odnajda-5-letniego-dawida-chociaz-nadzieja-jest-coraz-mniejsza]

Centymetr po centymetrze sprawdzane były obszary, gdzie ojciec mógł porzucić syna - teraz muszę mówić też w tych najczarniejszych scenariuszach - czyli gdzie ojciec mógł porzucić ciało chłopca

- dodał.

My wracamy w niektóre miejsca. Proszę pamiętać, że mamy do czynienia z zaginionym dzieckiem. Dzieckiem, które mierzy około 100 cm, waży kilkanaście kilogramów... Dziecko łatwiej jest gdzieś ukryć, mogło być gdzieś przenoszone… To są bardzo trudne, ciężkie poszukiwania, jednak my nie składamy broni. Niektóre zabezpieczone dowody wymagają ekspertyz specjalistycznych przeprowadzonych w laboratorium kryminalistycznym

– mówił inspektor Ciarka.

Ciarka zaznaczył również, że służby sprawdzały, czy dziecko nie zostało wywiezione za granicę. Policja jest w stałym kontakcie ze Strażą Graniczną.

Rosyjski paszport, który posiadał chłopiec jest w naszym posiadaniu. Lotniska też były sprawdzane

– podkreślił rzecznik policji.

Nadzieja umiera ostatnia. Rodzina bardzo często przez długi czas nie przyjmuje do wiadomości, że zaginiona osoba mogła zginąć. My musimy na to patrzeć obiektywnie, biorąc pod uwagę nawet te czarne scenariusze

– zaznaczył Mariusz Ciarka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl