Kulisy operacji „Przymierze” podczas ŚDM. To dzięki nim pielgrzymi byli bezpieczni

  

„Przymierze” - pod tym kryptonimem przeprowadzono gigantyczną operację polskich służb podczas Światowych Dni Młodzieży. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów z całego świata czuwały jednostki specjalne, elitarne oddziały antyterrorystów, tysiące funkcjonariuszy prewencji, setki radiowozów i pojazdów zabezpieczenia.

Koordynacją zabezpieczenia tych wydarzeń zajmował się zespół, w skład którego weszli przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb, m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników dbało łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR.

W samym tylko Krakowie nad bezpieczeństwem czuwało ok. 12 tys. policjantów, w tym m.in. z ruchu drogowego, prewencji i wydziałów kryminalnych oraz ponad 5 600 strażaków. Wspierani byli przez m.in. inne służby, strażników miejskich i wolontariuszy.


fot. mswia.gov.pl

Do zabezpieczenia ŚDM wykorzystano również mobilne punkty kontroli, czyli samochody, w których znajdowały się specjalne skanery pozwalające błyskawicznie sprawdzić co jest w bagażach pielgrzymów. Wśród 300 karetek, które obsługiwały pielgrzymów, 10 przeznaczonych było specjalnie dla VIP-ów, w tym dla papieża Franciszka.

Bezpieczeństwa na polskim niebie pilnowały polskie F-16. Swoją służbę na Światowych Dniach Młodzieży pełniło również ponad 1000 harcerzy i skautów zza granicy.

Czytaj: Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot w okolicach Krakowa

Pomimo, że uroczystości ŚDM zostały oficjalnie zakończone, policjanci pozostają w pełnej gotowości - aż do czasu opuszczenia Małopolski przez pielgrzymów.

Wczoraj Papież Franciszek spotkał się na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z funkcjonariuszami, by podziękować im za zabezpieczenie ŚDM.

Służby miały ze mną dużo pracy

– przyznał Ojciec Święty podczas spotkania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji,


fot.mswia.gov.pl

Minister Mariusz Błaszczak odpowiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi było przyjemnym obowiązkiem oraz wyraził nadzieję, że Ojciec Święty zdecyduje się na jeszcze jedną wizytę w Polsce.


fot.policja.pl

Po zakończeniu dzisiejszego nabożeństwa w Brzegach, kończącego Światowe Dni Młodzieży Mariusz Błaszczak przyjechał do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, aby podziękować międzyresortowemu sztabowi  pracującemu nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości. Minister wyraził wdzięczność przedstawicielom wszystkich formacji za perfekcyjne przygotowanie zabezpieczenia  oraz ogromne zaangażowanie w pracę  włożone przez każdego funkcjonariusza pełniącego służbę w tych dniach.

Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej w jednym ze swoich tweetów przypomniał wypowiedzi tych osób, które starały się zdyskredytować Światowe Dni Młodzieży.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: policja.pl. mswia.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczęła się ceremonia noblowska

Zdjęcie ilustracyjne / screen z transmisji TV

  

W sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odbierze dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok.

Uroczystość odbywa się w gmachu sztokholmskiej filharmonii, który jarzy się tysiącami światełek, co szczególnie efektownie wygląda przy cieniutkiej warstewce śniegu, który spadł w Sztokholmie we wtorek w nocy. Już wcześniej przed budynek przybyli m.in. tłumacze książek Tokarczuk na różne języki, którzy trzymali parasole z napisem "Literacki Nobel Olga". Wśród zgromadzonych przed filharmonią widać było także biało-czerwone flagi.

Na uroczystości noblowskiej obowiązują stroje galowe. Panie ubrane są w długie suknie wieczorowe, mężczyźni są we frakach, białych koszulach i białych muszkach. Są również goście w strojach narodowych, np. Japonki w kimonach a Hinduski w sari. Olga Tokarczuk wystąpi w kreacji przygotowanej dla niej przez projektantkę Gosię Baczyńską.

Na widowni zasiada 1560 gości - artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie jest 90 miejsc - tu zasiadają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiądą tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.

Według programu najpierw zabierze głos prezes Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin, a następnie przedstawiciele komitetów noblowskich będą wygłaszać laudacje na cześć laureatów. O zasługach Olgi Tokarczuk opowie Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej.

Olga Tokarczuk wyjdzie na scenę, aby z rąk króla odebrać medal i dyplom jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla, a nagrodę z fizyki czy medycyny dzieli aż po trzech naukowców. Polska pisarka odbierze nagrodę - wykonany ze złota medal (przekazywany w etui) i kaligrafowany dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przy odbiorze nagrody każdy z laureatów wykona trzykrotny ukłon, który nobliści ćwiczą przed ceremonią.

Sala filharmonii sztokholmskiej i ratusza, gdzie po ceremonii odbędzie się bankiet, ozdabiane są tradycyjnie kwiatami przysyłanymi w darze przez włoskie miasto San Remo, gdzie spędził ostatnie lata życia i zmarł Alfred Nobel. Tradycja przesyłania kwiatów z San Remo do Sztokholmu sięga 1905 roku. Wtedy to przyleciało ponad 25 tys. kwiatów. Są to żółte, kremowe i morelowe róże, goździki i chryzantemy, białe orchidee, różne odmiany asparagusów. Kwiatowa ściana na scenie filharmonii o powierzchni 15 m kw. wykonana jest z ponad 10 tys. białych kwiatów.

Oprawę muzyczną ceremonii zapewni Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod batutą Dawida Bjorkmana. Jako solistka wystąpi sopranistka Sofie Asplund. Wykonane zostaną m.in. utwory Edwarda Edgara, Charlesa Gounoda i Jeana Sibeliusa.

W tym roku uroczystość ma przebiegać w szybkim tempie. Ma to związek z rekordową liczbą noblistów, jest ich aż 14. Piętnasty laureat, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, odebrał swoje wyróżnienie tego dnia w Oslo.

Uroczystość w filharmonii zakończy się odegraniem hymnu narodowego Szwecji, a zebrani udadzą się na Bankiet Noblowski w sztokholmskim ratuszu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl