W poniedziałek minister Edukacji Narodowej ogłosiła jedną z najbardziej oczekiwanych informacji. Szkoła podstawowa liczyć będzie osiem klas z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV. Zmiany mają wejść w życie w 2017 roku. Informacja została podana podczas debaty podsumowującej „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana”.

W Toruniu w poniedziałek odbyła się konferencja podsumowująca debaty o szkolnictwie. Został zapowiedziany m.in. powrót do czteroletnich liceów i ośmioklasowej podstawówki.

Celem reformy w obliczu katastrofalnego niżu demograficznego jest uratowanie potencjału polskiej edukacji

– powiedziała minister Zalewska.

Zapowiedziała, że szkoły powszechne według reformy to klasy I-VIII z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV. Zostanie zwiększony dodatek dla wychowawcy klasy, małe szkoły mają zostać wsparte finansowo.
 
Rok szkolny 2017/2018:Szkolnictwo w kolejnych latach ma wyglądać następująco:

Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji unowocześnimy szkoły. Doprowadzimy szybki internet do każdej szkoły

– mówiła minister.

Celem zmiany w edukacji zawodowej jest stopniowe wprowadzenie dualnego systemu kształcenia. W szkole branżowej będzie można zdać maturę zawodową oraz skończyć studia licencjackie, technikum zostaje

– podała minister.

Zapowiedziany został obowiązek wolontariatu, który ma być nauką odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

To nie tylko akcje charytatywne. Wolontariat to także robienie zakupów sąsiadce

– mówiła Anna Zalewska.
 
Szefowa resortu zaproponowała zwiększenie liczby godzin historii oraz wycieczki do miejsc historycznych. Ponadto ma zostać wprowadzona korelacja między historią, językiem polski i wiedzą o społeczeństwie.