Były wiceszef BOR Paweł Bielawny skazany za nieprawidłowości ws. Smoleńska

  

Sąd skazał byłego wiceszefa Biura Ochrony Rządu Pawła Bielawnego na rok i sześć miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata. Chodzi o nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w 2010 roku.

Ja wynika z najnowszych informacji Paweł Bielawny został skazany na rok i sześć miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata oraz otrzymał zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z ochroną.

Były wiceszef Biura Ochrony Rządu został skazany w związku z nieprawidłowościami przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w 2010 roku. Chodzi o wizyty ówczesnego premiera Donalda Tuska z 7 kwietnia oraz wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia.

Już wcześniej prokuratura stawiała Bielawnemu dwa zarzuty: oskarżyła go o niedopełnienie od 18 marca do 10 kwietnia 2010 r. obowiązków „związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych podejmowanych przez Biuro […], co skutkowało znacznym obniżeniem bezpieczeństwa ochranianych osób, czym działał na szkodę interesu publicznego, to jest zapewnienia ochrony Prezydentowi RP i Prezesowi Rady Ministrów”. Drugi zarzut miał związek z poświadczeniem 30 marca 2010 r. nieprawdy w pismach skierowanych do ambasadora RP w Moskwie i dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ.

Przypomnijmy, że po katastrofie smoleńskiej Bielawny został awansowany przez Bronisława Komorowskiego na stopień generała brygady BOR. W kwietniu 2012 r. Bielawny został zaś doradcą wojewody małopolskiego Jerzego Millera, byłego szefa rządowej komisji badającej katastrofę w Smoleńsku.
 
Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl w 2014 roku jednym z głównych świadków w procesie gen. Pawła Bielawnego miał być funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu Marek K., którego ciało znaleziono w sierpniu 2014 r. Marek K. był także osobą doskonale znającą kulisy organizacji tragicznego lotu do Smoleńska w 2010 r.; zajmował się m.in. koordynacją grupy zabezpieczającej wizytę Lecha Kaczyńskiego w Rosji. Po katastrofie tupolewa Marek K. był przesłuchiwany w prokuraturze jako świadek w tzw. cywilnym śledztwie smoleńskim.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska nie pomogła opozycji. Polacy wybierają Prawo i Sprawiedliwość. A KO daleko w tyle

Grzegorz Schetyna, Małgorzata Kidawa-Błońska / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

PiS idzie po zwycięstwo, a opozycja znów dołuje. 45 proc. ankietowanych zadeklarowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu". Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26 proc. badanych, na ugrupowania lewicowe - 14 proc., na PSL-Koalicję Polską - 8 proc., a na Konfederację - 5 proc.

Jak wskazano w dzienniku, tyle samo PiS odnotowało w badaniu z początku miesiąca. "Natomiast opozycja niezmiennie zostaje daleko w tyle" - dodano.

Grzegorz Schetyna zdecydował się pewien ruch. „Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera” – ogłosił na początku września.

Jak się okazuje, Polacy nie „kupili” „nowej twarzy”, która ma ciągnąć Koalicję Obywatelską do zwycięstwa w wyborach.

Plan wystawienia Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na premiera runął. Według sondażu Pollster dla „SE” na PiS zagłosować chce 45 proc. ankietowanych, na KO – 26 proc., na Lewicę – 14 proc. PSL -Koalicja Polska – uzyskałaby 8 proc., a Konfederacja – 5 proc. Na inny komitet głosować chce 2 proc.

Sondaż dla "SE" Pollster zrealizował 12-13 września na próbie 1059 dorosłych Polaków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, se.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl