​Janek Kos znów na froncie. Gajos „broni demokracji” razem z KOD-em

  

Janusz Gajos na stare lata chyba jeszcze raz zapragnął poczuć się jak dowódca czołgu z „Czterech pancernych”, którego zagrał w PRL-owskim serialu-agitce. Bo wygląda na to, że Janek Kos znów jest na froncie. Tylko tym razem nie idzie ramię w ramię z towarzyszami czerwonoarmistami na Berlin, a razem z KOD-em maszeruje w „obronie demokracji”.

Znany aktor udzielił wywiadu kodziarskiemu portalowi koduj24.pl, któremu szefuje Magdalena Jethon, była dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ona też przeprowadziła rozmowę. Niestety, Gajos niczym w niej nie zaskoczył – mówił jak przystało na członka honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego, a był nim dwukrotnie.

Już na samym początku rozmowy aktor oznajmił, że obawia się tego, co dzieje się w polskiej polityce.

Boję się, bo znowu ktoś chce mi wmówić, że jestem durniem, który nie rozumie, że wszystko, co się ostatnio dzieje, dzieje się dla mojego dobra. Nie mogę zgodzić się na tak nieudolnie i prymitywnie robiony teatr. Przecież jego twórcy muszą sobie zdawać sprawę, że są ludzie, którzy się na tym znają. Umieją ocenić każdą kukiełkę w tym teatrzyku. W dzieciństwie bawiłem się ołowianymi żołnierzykami. Dziś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że spora grupa dorosłych ludzi zabawia się właśnie ołowianymi żołnierzykami w przekonaniu, że robi coś poważnego. Przyzna pani, że jest się czego bać

– perorował Gajos.

Dalej było na podobną nutę.

Wiadomo z historii, że wiele niedobrych i fatalnych w skutkach zdarzeń zaczynało się tak właśnie, jak to się dzieje teraz. Mam nadzieję, że nie dojdzie do niczego nieodwracalnego. Nie mogę uwierzyć, żeby wszyscy rozsądni ludzie, których są całe tłumy – vide – marsze KOD-u, nie byli w stanie zapobiec najgorszemu. Przecież większość z nas nie wierzy w brednie typu – „Polska w ruinie”, nie chce spokojnie słuchać wyzwisk i obelg tylko dlatego, że ma inne zdanie na temat tej „dobrej zmiany”

– opowiadał aktor. Przyznał też, że na pierwszy marsz KOD-u poszedł 4 czerwca i cieszył się z uczestnictwa w manifestacji.

Na zakończenie rozmowy Gajos postanowił zostać domorosłym psychologiem.

W latach 90. Teresa Torańska przeprowadziła wywiady z ludźmi z dawnej opozycji. Obejrzałem ten z Jarosławem Kaczyńskim. Na pytanie, kim chciałbyś być? – Jarosław Kaczyński odpowiedział, że chciałby być emerytowanym zbawcą narodu. Trafiłem na ten wywiad rok temu. Zacząłem się nad nim zastanawiać, odkładając wszystkie irytacje na bok. Chciałem zrozumieć, co miało znaczyć stwierdzenie „emerytowanym” i dlaczego takim właśnie zbawcą chciałby być? Dlaczego 45-letni, dojrzały mężczyzna poważnie mówił o takim akurat marzeniu. Czyżby chciał być zbawcą bez względu na wszystko i za wszelką cenę? Nagle zobaczyłem w wyobraźni 60-letniego chłopca, który realizuje to swoje marzenie. Ratuje z opresji jakąś wyimaginowaną księżniczkę i zaraz potem w papierowej koronie z drewnianym mieczem u boku oddala się w jakiś czarodziejski tylko jemu znany świat. Od tego czasu zacząłem się naprawdę bać

– oświadczył aktor.
 
I my też się boimy. O kondycję (nie tylko fizyczną) Janusza Gajosa. Bo tak odpłynąć...
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,koduj24.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hitler, Stalin, Putin. Obrzydliwa gra Katyniem i Holokaustem

/ GPC

  

W Izraelu odbędą się dziś główne uroczystości z okazji V Światowego Forum Holokaustu. Wydarzenie współfinansowane jest przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, przyjaciela Władimira Putina. Tymczasem w rosyjskich mediach trwa festiwal oszczerstw wobec Polski. Jeden z czołowych rosyjskich politologów Jewgienij Satanowski pochwalił w państwowej telewizji mord polskich oficerów w Katyniu. Z kolei Kreml zaatakował słownie premiera Mateusza Morawieckiego.

Media na całym świecie zwracają uwagę, że forum odbywa się w atmosferze skandalu. Organizatorzy nie pozwolili bowiem, by głos zabrał polski prezydent, w związku z czym Andrzej Duda zrezygnował z udziału w wydarzeniu. W rozmowie z PAP były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja organizatorów nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307166-byly-dyrektor-jad-waszem-wspiera-decyzje-a-dudy-powinien-miec-mozliwosc-przemowienia]

Według agencji Bloomberga, gdy polskiemu prezydentowi odmówiono możliwości wygłoszenia przemówienia w Jerozolimie, interwencję podjęli przedstawiciele władz USA. To jednak nie przyniosło skutku, a ataki rosyjskich polityków i prokremlowskich komentatorów na Polskę przybrały na sile. W poniedziałek rosyjski politolog, były prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów Jewgienij Satanowski chwalił decyzję Józefa Stalina o nakazaniu mordu w Katyniu na polskich oficerach. Wypowiedź zszokowała wszystkich uczestników dyskusji emitowanej na kanale Rossija 1.

Wobec kremlowskich kłamstw nie pozostaje obojętny polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki w obszernym artykule dla portalu Politico opisywał, że podobnie jak w latach powojennych, gdy „sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania ZSRS jako kraju, który uwolnił świat od nazizmu”.

W odpowiedzi rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa nazwała artykuł Morawieckiego „próbą pisania historii na nowo”. [polecam:https://niezalezna.pl/307121-na-kremlu-przeczytali-artykul-premiera-morawieckiego-i-od-razu-podniesli-wrzask]

Dla komentatorów i mediów nie ma wątpliwości, że V Światowe Forum Holokaustu stanie się dla Władimira Putina kolejną szansą na zaatakowanie Polski.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts