Minister Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że za rządów koalicji PO-PSL inwigilowano 52 dziennikarzy, zbierano informacje na temat ich sytuacji rodzinnej. Wobec siedmiu użyto specjalistycznego sprzętu, pozwalającego na ingerowanie w telefony. Kancelaria Premiera zamieściła w sieci listę z nazwiskami dziennikarzy, których inwigilowano w latach 2007-2015.

Służby specjalne inwigilowały również pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy. Inwigilacja ta polegała m.in. na bilingowaniu ich telefonów, pozyskiwaniu danych dotyczących miejsca logowań telefonów, sporządzaniu analiz dotyczących wszystkich osób z jakimi kontaktowali się  telefonicznie dziennikarze, częstotliwości tych kontaktów i miejsc pobytu dziennikarzy, a także na ustaleniu danych adresowych dziennikarzy i zbieraniu informacji o ich sytuacji rodzinnej – mówił dziś w Sejmie minister koordynator służb specjalnych.

Ponadto, wobec części dziennikarzy zastosowano działania operacyjne, polegające na bezpośredniej obserwacji spotkań w jakich uczestniczyli, połączonej z dokumentowaniem fotograficznym tych spotkań. Wobec siedmiu dziennikarzy użyto specjalistycznego sprzętu technicznego służącego ujawnianiu wszystkich numerów telefonów, jakimi faktycznie posługiwali się dziennikarze – dodawał.

Wobec  dwóch dziennikarzy prowadzono kontrolę operacyjną polegającą na podsłuchu telefonicznym. Dotyczyło to osób występujących w sprawie operacyjnej związanej z badaniem działalności Komisji Weryfikacyjnej WSI – podkreślał Mariusz Kamiński.

Szczególne nasilenie działań operacyjno-rozpoznawczych wobec środowiska dziennikarskiego miało miejsce w latach 2009-2010. Były one prowadzone w ramach sprawy operacyjnej związanej z publikacjami dotyczącymi „afery hazardowej” – przypomniał minister.
 
Kancelaria Premiera opublikowała już listę z nazwiskami dziennikarzy. Nie podano na niej nazwisk osób, które były w zainteresowaniu operacyjnym ABW, w związku z ich kontaktami z zagranicznym dziennikarzem, podejrzewanym o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terenie Polski. Poniżej lista nazwisk: