Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – NASZA RELACJA

  

(…) na Cmentarzu Powązkowskim żegnać będziemy tego, który w panteonie naszych bohaterów wreszcie odzyskuje należne mu miejsce” – napisał Tomasz Łysiak w „Gazecie Polskiej”. W niedzielę, 24 kwietnia, w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zamordowanego przez komunistów 8 lutego 1951 r. w Warszawie i ekshumowanego w 2013 r. z kwatery na Łączce.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele rządu oraz prezydent Andrzej Duda. W celu zagwarantowania godnego pochówku i należytego uczczenia pamięci polskiego bohatera, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił państwowy charakter pogrzebu oraz pokrycie kosztów związanych z budową nagrobka. Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele św. Karola Boromeusza, następnie uczestnicy przemaszerują na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie w rodzinnym grobie obok swojej córki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO

W sobotę w warszawskim kościele Św. Krzyża czuwano przy trumnie ze szczątkami jednego z największych polskich bohaterów. Hołd dowódcy V Wileńskiej Brygady AK oddało wiele osób. CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszające ZDJĘCIA. Czuwanie przy trumnie „Łupaszki” 
 
18.54

Wieńców jest tak wiele, że nie zmieściły się na grobie pułkownika.18.3718.26

Na warszawskich Powązkach zakończyły się uroczystości pogrzebowe pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Bohater podziemia niepodległościowego spoczął w rodzinnym grobie, obok doczesnych szczątków swojej córki.

Internauci zwrócili uwagę, że na nekropolii wciąż leżą kaci, którzy po II wojnie światowej mordowali polskich patriotów.


18.07

Tłumy towarzyszyły ostatniej drodze Bohatera.18.03

Trumna z doczesnymi szczątkami pułkownika Zygmunta Szendzielarza spoczęła w rodzinnym grobie na Powązkach. Do grobu złożono ziemię z Wilna i ze Stryja, skąd pochodził „Łupaszka”.

17.47
Na cmentarzu powązkowskim przemawia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.17.42


17.37
Zgromadzeni na Powązkach odśpiewali hymn Polski. Kiedy zamilkła orkiestra – dalsze zwrotki zaśpiewano bez akompaniamentu.


17.19
Kondukt z trumną podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” dotarł na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

17.12
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach trwa oczekiwanie na przybycie konduktu pogrzebowego.


17.01
Tysiące osób towarzyszą w ostatniej drodze podpułkownikowi Zygmuntowi Szendzielarzowi.


16.39
Rusza kondukt pogrzebowy.


16.36
Trumnę ze szczątkami Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” złożono na lawecie. Kondukt pogrzebowy wkrótce wyruszy na Wojskowe Powązki – miejsce spoczynku bohatera.


16.21
Wyjątkowo przejmujące przemówienie siostrzeńca Zygmunta Szendzielarza – Bogdana Kasprowicza. – Te Deum grają! – rozpoczął. CZYTAJ WIĘCEJ: Przemówienie, które wyciska łzy z oczu. Bogdan Kasprowicz na pogrzebie „Łupaszki”
16.14
Rodzinom dziękuję za to, że zawsze czciły to, co było ważne – prawdę i pamięć o bohaterstwie. (…) To ważne, że teraz jest taka Polska, która poprzez swoje najwyższe władze oddaje cześć, pamięta i docenia. (…) Polacy wiedzą dziś doskonale, że w tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba. (...) Przez ten pogrzeb przywracamy godność Rzeczypospolitej, która dziś schyla czoło przed pułkownikiem Szendzielarzem – mówił prezydent Duda. CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda: „W tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba”

16.03
Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
65 lat, żeby przywrócić godność,  ale nie panu Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”. Pan pułkownik miał tę godność zawsze. (…) Przywracamy tę godność Polsce – powiedział prezydent.


15.47
Tak wyglądają okolice kościoła, w którym trwa msza żałobna w intencji podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.


fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

15.42
Mszę w kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawia biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. 
Panie pułkowniku Zygmuncie Szendzielarzu, żegnamy cię. Twoje życie było piękne, cierpienie miało sens. Bądź dla nas wzorem umiłowania Ojczyzny. Spoczywaj w pokoju – mówił w kazaniu biskup Guzdek. CZYTAJ WIĘCEJ: „Ofiara Zygmunta Szendzielarza nie poszła na marne”. Ważne słowa biskupa polowego WP


15.32
Przed kościołem, w którym trwa msza żałobna, oczekują tłumy ludzi. Mają ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty. Na jednym z nich widnieje napis: „Panie majorze, zwyciężyłeś!”.


15.20
W mszy świętej uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Są też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.15.08
Rozpoczęła się msza pogrzebowa.


15.04
W pobliżu kościoła św. Karola Boromeusza oczekuje specjalna laweta, którą trumna ze szczątkami „Łupaszki” zostanie przewieziona na miejsce spoczynku.


15.00
Tłumy żegnają Zygmunta Szendzielarza. Jest już również prezydent Andrzej Duda.


14:52
Już za kilka minut w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach rozpocznie się msza pogrzebowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Co dalej z brexitem? Premier przed szczytem w Brukseli: "Warto dać Wielkiej Brytanii szansę"

/ Twitter/ PremierRP

  

- Warto dać Wielkiej Brytanii szanse i przedłużyć o 2-3 miesiące brexit (...) Stawianie dodatkowych warunków zmniejsza prawdopodobieństwo poparcia umowy w Wielkiej Brytanii - mówił podczas konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przybył na dwudniowy szczyt UE.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek po południu przybył na dwudniowy szczyt UE do Brukseli. Rozmowy unijnych przywódców ma zdominować brexit i możliwe przesunięcie jego terminu. Ponadto szefowie państw i rządów mają rozmawiać m.in. o relacjach z Chinami.

Brexit będzie pierwszym punktem spotkania unijnej "27", która w czwartek po południu spotka się w trybie art. 50 unijnego traktatu. Artykuł ten mówi o procedurze opuszczania kraju przez UE, przewidując też opcję przełożenia daty wyjścia.

Według wiceszefa MSZ ds. europejskich Konrada Szymańskiego, zaproponowany przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May termin wyjścia jej kraju ze Wspólnoty 30 czerwca "nie stwarza trudności instytucjonalnych po stronie UE-27". Szymański zastrzegł jednak, że szczegóły polskiego stanowiska w tej sprawie zaprezentuje szef rządu podczas spotkania z pozostałymi przywódcami krajów UE-27 w czwartek wieczorem.

Szymański podkreślił, że jeśli decyzja o przesunięciu daty brexitu pomoże wyjść z kryzysu ratyfikacyjnego, "Polska odniesie się do brytyjskiej propozycji rzeczowo i konstruktywnie".

Tymczasem podczas konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "warto dać Wielkiej Brytanii szanse i przedłużyć o 2-3 miesiące brexit", ponieważ "stawianie dodatkowych warunków zmniejsza prawdopodobieństwo poparcia umowy w Wielkiej Brytanii".

Sytuacja w kwestii brexitu jest bardzo trudna. Nie ma co podnosić temperatury. Wierzymy, że Parlament Europejski wypracuje formułę, która będzie przez wszystkich akceptowalną. Liczymy na dobry efekt negocjacji. Podkreślamy to, że warto dać teraz Wielkiej Brytanii szansę wypracowania  wewnętrznego rozwiązania. Jesteśmy za przedłużeniem umowy o 2-3 miesiące

- mówił.

Jak zaznaczył, "uczyniliśmy bardzo wiele, by ten brexit załagodzić i będziemy robić jeszcze więcej".

Mogę podkreślić, że po raz kolejny uzgodniliśmy, że zrobimy wszystko z panią premier May, by nawet przy twardym brexicie, czyli tym bez umowy, Polacy w Wielkiej Brytanii nie ucierpieli

- mówił.

Chcę podkreślić, że cały czas mam nadzieję, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie oparte nie tylko na umowie ze Światową Organizacją Handlu, a na umowie między UE a Wielką Brytanią i odbędzie się łagodnie i spokojnie. Myślę, że warto kompromisowo dać więcej czasu naszym przyjaciołom z Wielkiej Brytanii na spokojne wypracowanie  dobrych rozwiązań

- dodał.

Jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich. W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.


W czwartek wieczorem unijni liderzy zajmą się stosunkami zewnętrznymi, a zwłaszcza przygotowaniami do szczytu UE-Chiny, który odbędzie się 9 kwietnia w Brukseli. Unia Europejska chce, by jeszcze przed latem powstała lista priorytetowych barier, jeśli chodzi o dostęp do rynku. UE chce też jak najszybciej zawrzeć porozumienie z ChRL w sprawie ochrony produktów z oznaczeniami geograficznymi.

W piątek rozmowy na szczycie będą dotyczyły gospodarki, jednolitego rynku i polityki przemysłowej UE. Rada Europejska ma dać mandat następnej Komisji Europejskiej na przygotowanie listy reform w tych obszarach.

Szczyt ma zwrócić się też do ministrów, aby szybko zakończone zostały rozmowy dotyczące handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi. Nad tym obszarem relacji nadal wisi zagrożenie wprowadzenia przez Waszyngton dodatkowych ceł na produkcję motoryzacyjną, co byłoby szkodliwe dla Europy. Innym z tematów ma być długoterminowa strategia klimatyczna do 2050 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl