Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – NASZA RELACJA

(…) na Cmentarzu Powązkowskim żegnać będziemy tego, który w panteonie naszych bohaterów wreszcie odzyskuje należne mu miejsce” – napisał Tomasz Łysiak w „Gazecie Polskiej”.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
(…) na Cmentarzu Powązkowskim żegnać będziemy tego, który w panteonie naszych bohaterów wreszcie odzyskuje należne mu miejsce” – napisał Tomasz Łysiak w „Gazecie Polskiej”. W niedzielę, 24 kwietnia, w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zamordowanego przez komunistów 8 lutego 1951 r. w Warszawie i ekshumowanego w 2013 r. z kwatery na Łączce.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele rządu oraz prezydent Andrzej Duda. W celu zagwarantowania godnego pochówku i należytego uczczenia pamięci polskiego bohatera, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił państwowy charakter pogrzebu oraz pokrycie kosztów związanych z budową nagrobka. Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele św. Karola Boromeusza, następnie uczestnicy przemaszerują na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie w rodzinnym grobie obok swojej córki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO

W sobotę w warszawskim kościele Św. Krzyża czuwano przy trumnie ze szczątkami jednego z największych polskich bohaterów. Hołd dowódcy V Wileńskiej Brygady AK oddało wiele osób. CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszające ZDJĘCIA. Czuwanie przy trumnie „Łupaszki” 
 
18.54

Wieńców jest tak wiele, że nie zmieściły się na grobie pułkownika.18.3718.26

Na warszawskich Powązkach zakończyły się uroczystości pogrzebowe pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Bohater podziemia niepodległościowego spoczął w rodzinnym grobie, obok doczesnych szczątków swojej córki.

Internauci zwrócili uwagę, że na nekropolii wciąż leżą kaci, którzy po II wojnie światowej mordowali polskich patriotów.


18.07

Tłumy towarzyszyły ostatniej drodze Bohatera.18.03

Trumna z doczesnymi szczątkami pułkownika Zygmunta Szendzielarza spoczęła w rodzinnym grobie na Powązkach. Do grobu złożono ziemię z Wilna i ze Stryja, skąd pochodził „Łupaszka”.

17.47
Na cmentarzu powązkowskim przemawia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.17.42


17.37
Zgromadzeni na Powązkach odśpiewali hymn Polski. Kiedy zamilkła orkiestra – dalsze zwrotki zaśpiewano bez akompaniamentu.


17.19
Kondukt z trumną podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” dotarł na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

17.12
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach trwa oczekiwanie na przybycie konduktu pogrzebowego.


17.01
Tysiące osób towarzyszą w ostatniej drodze podpułkownikowi Zygmuntowi Szendzielarzowi.


16.39
Rusza kondukt pogrzebowy.


16.36
Trumnę ze szczątkami Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” złożono na lawecie. Kondukt pogrzebowy wkrótce wyruszy na Wojskowe Powązki – miejsce spoczynku bohatera.


16.21
Wyjątkowo przejmujące przemówienie siostrzeńca Zygmunta Szendzielarza – Bogdana Kasprowicza. – Te Deum grają! – rozpoczął. CZYTAJ WIĘCEJ: Przemówienie, które wyciska łzy z oczu. Bogdan Kasprowicz na pogrzebie „Łupaszki”
16.14
Rodzinom dziękuję za to, że zawsze czciły to, co było ważne – prawdę i pamięć o bohaterstwie. (…) To ważne, że teraz jest taka Polska, która poprzez swoje najwyższe władze oddaje cześć, pamięta i docenia. (…) Polacy wiedzą dziś doskonale, że w tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba. (...) Przez ten pogrzeb przywracamy godność Rzeczypospolitej, która dziś schyla czoło przed pułkownikiem Szendzielarzem – mówił prezydent Duda. CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda: „W tamtych czasach to wy zachowaliście się jak trzeba”

16.03
Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
65 lat, żeby przywrócić godność,  ale nie panu Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”. Pan pułkownik miał tę godność zawsze. (…) Przywracamy tę godność Polsce – powiedział prezydent.


15.47
Tak wyglądają okolice kościoła, w którym trwa msza żałobna w intencji podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.


fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

15.42
Mszę w kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawia biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. 
Panie pułkowniku Zygmuncie Szendzielarzu, żegnamy cię. Twoje życie było piękne, cierpienie miało sens. Bądź dla nas wzorem umiłowania Ojczyzny. Spoczywaj w pokoju – mówił w kazaniu biskup Guzdek. CZYTAJ WIĘCEJ: „Ofiara Zygmunta Szendzielarza nie poszła na marne”. Ważne słowa biskupa polowego WP


15.32
Przed kościołem, w którym trwa msza żałobna, oczekują tłumy ludzi. Mają ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty. Na jednym z nich widnieje napis: „Panie majorze, zwyciężyłeś!”.


15.20
W mszy świętej uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Są też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.15.08
Rozpoczęła się msza pogrzebowa.


15.04
W pobliżu kościoła św. Karola Boromeusza oczekuje specjalna laweta, którą trumna ze szczątkami „Łupaszki” zostanie przewieziona na miejsce spoczynku.


15.00
Tłumy żegnają Zygmunta Szendzielarza. Jest już również prezydent Andrzej Duda.


14:52
Już za kilka minut w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach rozpocznie się msza pogrzebowa.

 

Źródło: niezalezna.pl

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo