Schnepf - resortowy ambasador, którego Sikorski wysłał do USA. ZOBACZ DOKUMENTY

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Ryszard Schnepf od czterech lat jest ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. Blisko 60 lat wcześniej do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie został skierowany przez sowiecki wywiad wojskowy GRU jego ojciec Maksymilian Sznepf – co ujawniła właśnie „Gazeta Polska”. – Liczę na to, że misja ambasadora wkrótce dobiegnie końca – mówił nam po publikacji „GP” europoseł PiS‑u Kosma Złotowski.

Ryszard Schnepf od czterech lat jest ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. Blisko 60 lat wcześniej do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie został skierowany przez GRU jego ojciec Maksymilian Sznepf, co ujawniła „GP”. Jako rezydent o pseudonimie Czapla oficjalnie miał pełnić obowiązki attaché wojskowego, morskiego i lotniczego przy Ambasadzie PRL w Waszyngtonie.

Ojciec dyplomaty służył w Armii Czerwonej podczas wojny, a po jej zakończeniu zdobył „zasługi” dla komunistycznej władzy w walkach z „bandami”, jak propaganda komunistyczna określała Żołnierzy Niezłomnych walczących z sowieckim najeźdźcą.

Również matka ambasadora Alicja Schnepf była związana z bezpieką systemu komunistycznego. Była m.in. funkcjonariuszem wrocławskiej placówki Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, po czym przeniosła się do pracy w warszawskiej centrali MBP.

– Gdyby to ode mnie zależało, pan Schnepf nie pełniłby dłużej funkcji polskiego ambasadora – komentuje sprawę europoseł PiS‑u Kosma Tadeusz Złotowski. – W Polsce w dyplomacji mamy bardzo wiele osób, które są dziećmi urzędników komunistycznych. Mam nadzieję, że to się zmieni. Liczę na to, że misja pana ambasadora Schnepfa wkrótce się skończy – dodaje.

Ambasador Schnepf, pełniąc swoją funkcję, nie zamierza zachowywać się politycznie neutralnie. W ogniu sporu o agenturalną przeszłość Lecha Wałęsy manifestacyjnie opowiedział się po stronie b. prezydenta. Po ujawnieniu w lutym przez IPN zawartości teczki TW „Bolka”, przejętej po śmierci gen. Czesława Kiszczaka, ambasador brylował na balu jednej z organizacji polonijnych. Główną postacią imprezy był gość honorowy – Lech Wałęsa. Ambasador prezentował się tam wraz z żoną – dziennikarką Dorotą Wysocką-Schnepf. To redaktor TVP znana jako prowadząca w latach 2004–2013 główne wydanie „Wiadomości” TVP. Jak dowiedziała się „Codzienna”, dziennikarka w tym roku nie wykonywała dla TVP żadnych prac.

Gdy w 2012 r. Radosław Sikorski wysyłał Schnepfa do USA w roli ambasadora, opozycja z PiS‑u była temu przeciwna.

– Mieliśmy sporo uwag do Schnepfa, jak i wielu innych dyplomatów wysyłanych przez Radosława Sikorskiego na placówki RP za granicą – dodał europoseł Kosma Złotowski.

Najważniejsze zastrzeżenia wobec Schnepfa w 2012 r. dotyczyły jego braku lojalności wobec rządu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaprezentowanego w 2006 r. przez ówczesnego pełnomocnika ministra spraw zagranicznych. Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga w debacie nad jego kandydaturą na ambasadora przypomniała, że wbrew wspólnemu stanowisku władz polskich Schnepf zaproponował wówczas (w 2006 r.) udział naszego kraju w budowie Gazociągu Północnego. Mimo to większość sejmowa przeforsowała jego kandydaturę.

KLIKNIJ I ZOBACZ DOKUMENTY:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl