Chciałem zwrócić się za państwa pośrednictwem do przywódców wszystkich partii parlamentarnych, a także tych liczących się partii pozaparlamentarnych. Chciałbym, abyśmy wspólnie postanowili, że tej sytuacji, która dziś ukształtowała się w Europie, i na Zachodzie i na Wschodzie, a także w Polsce, nie będziemy prowadzili przynajmniej do momentu, w którym zakończy się wizyta Ojca Świętego w Polsce, ostrych walk politycznych, nie będziemy wynosić naszych sporów na zewnątrz, będziemy działali tak, jak działa się w sytuacji nadzwyczajnej – mówił dziś na konferencji prasowej do dziennikarzy Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprosił wszystkich przywódców partii politycznych na rozmowę. Zwrócił uwagę na niepokojące zagrożenia na Wschodzie i Zachodzie. Zaapelował o zakończenie ostrego sporu do czasu wizyty Ojca Świętego w Polsce.

Dziś rzeczywiście mamy sytuację nadzwyczajną. Są wielorakie zagrożenia na Zachodzie, jest agresywna polityka Rosji, są różnego rodzaju spory wewnętrzne, które przebiegają w sposób bardzo ostry, niepotrzebnie ostry. W związku z tym ten apel wydaje się dzisiaj potrzebny. Wiem, że tego rodzaju sytuacja może być stworzona tylko w dialogu. W związku z tym będę prosił marszałka Sejmu, Pana Marka Kuchcińskiego o to, by zaraz po świętach zaprosił wszystkich przywódców partii politycznych na rozmowę. Na rozpoczęcie takiego dialogu. Po to, by ten stan uspokojenia przynajmniej na kilka miesięcy uzyskać. On jest po prostu dzisiaj potrzebny Polsce

– mówił Jarosław Kaczyński.