​NASZ NEWS! Dzieci Kiszczaka przeglądają akta TW „Bolka”

Potwierdziliśmy informację, którą podał na jednym z portali społecznościowych Sławomir Cenckiewicz. Historyk napisał, że w oględzinach dokumentów dotyczących m.in.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Potwierdziliśmy informację, którą podał na jednym z portali społecznościowych Sławomir Cenckiewicz. Historyk napisał, że w oględzinach dokumentów dotyczących m.in. Tajnego Współpracownika o pseudonimie „Bolek” bierze udział córka Czesława Kiszczaka. To prawda: rzeczniczka prasowa IPN przyznała w rozmowie z portalem niezalezna.pl, że w procedurze uczestniczą przedstawiciele rodziny.

Prezydent, Premier, rząd, służby... Nikt nie wie co jest w workach Kiszczaka, ale córka CzeKa wie, bo bierze udział w oględzinach dokumentów!” – napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Instytutem Pamięci Narodowej. Okazało się, że faktycznie tak jest.

Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami. W oględzinach dokumentów biorą udział – prokurator, archiwista oraz przedstawiciel rodziny – powiedziała portalowi niezalezna.pl Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik prasowa Instytutu Pamięci Narodowej. Jak dodała, rodzinę reprezentują córka i syn Kiszczaków.

Cenckiewicz już wczoraj podał, że również ma zamiar – jako pierwszy historyk – otrzymać dostęp do akt TW „Bolka”.

Pragnę poinformować, że dzisiaj przed 9 rano złożyłem w IPN, jako pierwszy historyk, wniosek o dostęp do akt Bolka!” – napisał.

Przypominamy. Trwają oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Po otwarciu zapieczętowanego pakietu oględzinom poddano jego zawartość w postaci papierowej paczki zawierającej dwie teczki.

Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r., w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez Czesława Kiszczaka. List wraz z paczką zawierającą obie teczki nie został wysłany.

Akta, które zostały poddane oględzinom, składają się z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”.

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce. W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy.

W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim „Bolek”. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”.

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970-1976. W opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty dokumenty są autentyczne.

 Źródło: niezalezna.pl,ipn.gov.pl

 

Paweł Krajewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo