Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu? PGNiG planuje budowę połączenia z Norwegią

W związku z kończącym się w 2022 roku kontraktem na dostawy gazu z Rosji, eksperci wskazują a szansę dywersyfikację.

Julian Spencer/ sxc.hu
W związku z kończącym się w 2022 roku kontraktem na dostawy gazu z Rosji, eksperci wskazują a szansę dywersyfikację. PGNiG jest zainteresowany budową połączenia między swoimi złożami na Morzu Norweskim, łączącego polski oraz duński system przesyłu gazu.
 

PGNiG jest zainteresowany dywersyfikacją portfela importowego. W 2022 roku kończy się bowiem kontrakt na dostawy z Rosji. Strategicznym kierunkiem dywersyfikacji jest budowa połączeń z północy – tłumaczy w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl prokurent PGNiG, Janusz Kowalski.

Rząd zabiega o to, aby Gaz-System dokończył i przeprowadził rozbudowę do 7,5 mld m3 rocznie gazoport w Świnoujściu. Takie rozwiązanie czyniłoby z Polski atrakcyjny kierunek dostaw LNG.

Okazuje się, że dzięki temu, iż prezes PGNiG, który jeszcze w rządzie Jerzego Buzka zabiegał o budowę gazociągu norweskiego - udało się ostatecznie doprowadzić do zakupu złóż norweskich.

– PGNiG jest zainteresowany budową połączenia ze swoimi złożami na Morzu Norweskim, którego częścią będzie gazociąg Baltic Pipe realizowany przez Gaz-System. Połączy on polski i duński system przesyłu gazu. PGNiG jest zainteresowany tym połączeniem oraz jak najefektywniejszym wykorzystaniem możliwości importowych gazoportu w Świnoujściu – wyjaśnia PGNiG, Janusz Kowalski.

 

Źródło: niezalezna.pl,biznesalert.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo