KOD im. Moszczeńskiego

  

22 grudnia 1792 r. konfederaci targowiccy sformowali Regiment Pieszy pod im. Konfederacji Wolnych. Jego dowódcą był organizator opozycji przeciwko Konstytucji 3 maja, jeden z najzagorzalszych targowiczan Adam Moszczeński.

Celem powstania regimentu, jak i całej konfederacji, była „obrona zagrożonej wolności”. Trzeba przyznać, że targowica odniosła wielki sukces. Reformy państwowe wdrożone przez Konstytucję 3 maja cofnięto i powróciła „złota wolność”. Wprawdzie na krótko, bo już w 1795 r. zniknęła nie tylko złota wolność, ale i cała Polska, po dokonaniu jej trzeciego rozbioru, ale takich ludzi jak Moszczeński niezbyt to obchodziło. On już wcześniej pobierał pieniądze od Rosjan za lojalność, a po III rozbiorze mógł już jawnie udać się na służbę do Petersburga. Do końca swojego długiego żywota (zmarł w 1823 r., mając 92 lata) był przekonany o słuszności swojego postępowania. Myślę, że wszelkie ruchy pod egidą tzw. KOD‑u mogłyby ustanowić Moszczeńskiego swoim patronem. W końcu jeśli Ryszard Petru lub ktokolwiek inny z tego towarzystwa odsunie PiS od władzy i przywróci w Polsce „wolność”, też ciepłą posadkę w Brukseli lub Moskwie ma zagwarantowaną.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts