Jarosław Kaczyński w TV Republika: Trybunał Konstytucyjny łamie prawo

  

- Trzeba odróżnić medialny wrzask od problemu: Trybunał Konstytucyjny łamie prawo - powiedział dzisiaj wieczorem Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości na antenie Telewizji Republika. Prezes PiS był gościem Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie „W punkt” Telewizji Republika. Oczywiście, głównym tematem rozmowy był Trybunał Konstytucyjny.

Jarosław Kaczyński stwierdził m.in.: - Marszałek Sejmu może zwrócić się o to, by Trybunał Konstytucyjny naprawił swój oczywisty błąd. Ostatnie orzeczenie jest wątpliwe ze względów proceduralnych. Potrzebna jest ustawa naprawcza wobec Trybunału, oczywiście jest tu konstytucja poza którą nie sposób wyjść
- dodał.

Kaczyński zaznaczył, że "generalna naprawa Trybunału Konstytucyjnego wymagałaby zmiany konstytucji". – Prawdopodobnie na początku przyszłego roku zaproponujemy takie wyjście – wyjaśnił. 

- Panowie z Trybunału uważają, że to oni są suwerenem. Nie są. Jest nim naród. (...) To ogromny skrót myślowy, ale można powiedzieć: resortowe dzieci się bronią. I wybrały Trybunał Konstytucyjny za swoją twierdzę - powiedział prezes PiS. - Zdawałem sobie sprawę, że nasze zwycięstwo to ogromne zagrożenie dla tej grupy.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że wszystkie posunięcia rządu mogłyby być dowolnie kwestionowane.

- Pan sędzia Rzepliński popełnia kolejne delikty dyscyplinarne. Gdyby miał trochę honoru, podałby się do dymisji. Trybunał Konstytucyjny nie może się składać z ludzi, którzy łamią prawą i kpią sobie ze swojej misji. Kpią ze społeczeństwa i ze swojego suwerena, jakim jest wybrany przez Polaków rząd. To grupa różnych osób, niekiedy wybitnych, ale bardzo przypadkowych i o zróżnicowanym poziomie 

- wyjaśnił.

- Chcielibyśmy by orzeczenia Trybunału były zgodne z prawem, z piramidą aktów prawnych. Zakładam, że jest możliwa zmiana Konstytucji w ten sposób, żeby żadna formacja polityczna (…) nie wybrała 14 z 15 sędziów. Przypominam, że większość w Trybunale ma tamta strona. Myśmy doprowadzili tylko do sytuacji 9:6 na korzyść opozycji - wyjaśnił Jarosław Kaczyński. - Trzeba dokonać wyboru, by żadna formacja nie miała większości (w Trybunale - red.). My taki pomysł mamy.


Prezes PiS stwierdził, że Polska nie potrzebuje od Niemiec lekcji demokracji.

– Pomocy, jeśli chodzi o demokrację, ze strony Niemiec nie potrzebujemy. Niemcy są nam winni bardzo dużo w każdym wymiarze, począwszy od moralnego, a skończywszy na ekonomicznym. Rachunek krzywd jest ogromny. Od wojny te sprawy nie zostały wyjaśnione, a w sensie prawnym są aktualne – podkreślał.


Lider PiS wspomniał też o Marszu Solidarności, który ma się odbyć w najbliższą niedzielę w Warszawie: - Mam nadzieje, że będą tłumy. I o to proszę.

ZOBACZ WYWIAD

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TV Republika


Wczytuję komentarze...

Premier rozmawiał o rozwoju uczelni

/ https://twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Katowicach z rektorami publicznych śląskich uczelni wyższych. Według uczestników spotkania, które odbyło się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, dotyczyło ono możliwości rozwoju uczelni.

Spotkanie było zamknięte dla mediów.

"Można ogólnie powiedzieć, że rozmawialiśmy o rozwoju uczelni wyższych na Śląsku, wykorzystania ich potencjału, również potencjału przemysłu, który tu funkcjonuje, nowoczesnych technologii, żeby to jakoś próbować łączyć"

- poinformował uczestniczący w spotkaniu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jeden z rektorów, zastrzegając sobie anonimowość, że przedstawiciele uczelni przedstawiali szefowi rządu planowane przez nie inwestycje. Atmosferę spotkania określił jako dobrą.

Oprócz rektorów i prezydenta Krupy w spotkaniu wziął też udział przewodniczący Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prezydent Katowic w latach 1998-2014 Piotr Uszok.

Premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących wyborach do Sejmu startuje z okręgu katowickiego; jest liderem listy Prawa i Sprawiedliwości. W programie dzisiejszego pobytu szefa rządu w Katowicach jest też wizyta w redakcji "Dziennika Zachodniego", gdzie udzieli wywiadu. Potem ma się udać do woj. łódzkiego

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl