​Wytyczne PKW umożliwią fałszowanie wyborów

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy alarmuje, że nowe wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej umożliwią fałszowanie wyborów. Wskazuje, że brakuje m.in.

GP
Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy alarmuje, że nowe wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej umożliwią fałszowanie wyborów. Wskazuje, że brakuje m.in. możliwości kontroli nad kartami do głosowania i regulacji dotyczących respektowania paszportów.

Obecni sędziowie PKW mianowani przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzili zmiany, które umożliwią fałszowanie wyborów na szeroką skalę – mówi Marcin Dybowski, jeden z założycieli stowarzyszenia. Chodzi o wytyczne uchwalone przez Państwową Komisję Wyborczą 25 września, dotyczące m.in. systemu komputerowego do liczenia głosów. Uchwała nie uściśla zasad wpisywania wyników wyborów do systemu komputerowego. – Na szkoleniach członkowie komisji dowiadują się, że przy tej czynności nie muszą być obecni wszyscy jej członkowie. Dane może wpisywać pracownik gminy w osobnym pomieszczeniu, co może ułatwić ewentualne fałszerstwa – wyjaśnia Dybowski. W jego przekonaniu jedynie system tradycyjny, tj. ręczne podliczanie i wpisywanie głosów, mógłby zapobiec fałszerstwom. – W dodatku, na sześć dni przed wyborami system informatyczny nie został jeszcze zatwierdzony – zaznacza w rozmowie z „Codzienną”.

Dybowski zwraca także uwagę, że nowe wytyczne uprawniają do głosowania w dowolnym miejscu w Polsce na podstawie paszportu osobę, której nie ma na liście wyborców w danym okręgu. Wystarczy, że głosujący zadeklaruje, iż stale zamieszkuje za granicą. To daje możliwość np. kilkakrotnego oddania głosu przez jedną osobę.

O fatalnych wytycznych PKW alarmowano już wcześniej. „Uważamy, że wytyczne PKW zostały pomyślane w ten sposób, aby nie tylko umożliwić fałszowanie wyborów, ale wręcz tworzą dla niego ramy prawne i gwarantują bezpieczeństwo fałszerzom” – napisał w sierpniowym memorandum skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy dr Jerzy Targalski ze stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy, wymieniając wiele nieprawidłowości umożliwiających fałszerstwa. – Wystarczyłoby, gdyby PKW zebrała się, tak jak to robi często w mniej istotnych sprawach, podjęła uchwałę i wprowadziła zmiany, które odpowiadałyby zdrowemu rozsądkowi i uszczelniły system wyborczy, chroniąc go przed możliwościami fałszowania – mówi Targalski.

Członkowie stowarzyszenia zachęcają do włączania się w działania RKW i zgłaszania się do koordynatorów lokalnych, których dane można znaleźć na stronie www.stopfalszowaniuwyborow.pl.
 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo