Ostatnia wyprzedaż w PO

  

Rządząca koalicja, która dostrzega swój koniec, zachowuje się jak biuro turystyczne pod koniec wakacji, sprzedaje majątek w ofertach last minute. W ekspresowym tempie likwiduje Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych w Kobyłce k. Warszawy.

Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych (PIMB) w Kobyłce, którego właścicielem jest skarb państwa, przez lata pracował nad unowocześnieniem bazy projektowej, badawczej i produkcyjnej. Stanowił on zaplecze naukowo-badawcze dawnego Zjednoczenia Przemysłu Maszyn Budowlanych „Bumar”.
„Spółka – jak czytamy na stronach internetowych firmy – jest finalnym producentem pojazdów specjalnych przeznaczonych dla ratownictwa technicznego”. Jako jedna z niewielu w kraju wydaje certyfikaty na naczepy samochodowe. Posiada koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w dziedzinie obronności. Ma certyfikat NATO.

Z początkiem września zgromadzenie wspólników PIMB, czyli de facto minister skarbu państwa zdecydował o „rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji”. Zaraz też mianowano likwidatora, a ten zapowiedział zwolnienia.

– Nie rozumiem, dlaczego akurat teraz podjęto decyzję o likwidacji? – mówi „Codziennej” osoba związana z Instytutem, która pragnie pozostać anonimowa. Przyznaje, że firma miała kłopoty finansowe, ale zaczynała wychodzić na prostą. – Przed dwoma laty podjęto program ratunkowy, który miał zakończyć się w 2015 r. PIMB wygrał przetarg na 700 tys. zł, który miał być realizowany w przyszłym roku – relacjonuje informator „Codziennej”. Zwraca uwagę, że jeszcze niedawno inwestowano w nieruchomości. Np. w jednym z budynków wymieniono wszystkie okna.

Ministerstwo Skarbu Państwa tłumaczy w piśmie skierowanym do „Codziennej”, że „podjęło decyzję o likwidacji spółki po głębokiej analizie jej sytuacji ekonomiczno-finansowej, która wykazała, że nie jest ona w stanie generować przychodów ze sprzedaży na poziomie zabezpieczającym jej funkcjonowanie i rozwój”.

Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oburzone wyrokiem przeciwko „Gazecie Polskiej”

Zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Ekspresowo zakończył się proces, który Bartosz Kramek wytoczył Tomaszowi Sakiewiczowi i wydawcy tygodnika "Gazeta Polska", Niezależnemu Wydawnictwu Polskiemu. Wyrok zapadł już... po godzinie! Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił podczas środowej rozprawy wszystkie zgłoszone wnioski dowodowe. Przeciwko orzeczeniu stanowczo zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Środowy proces był chyba jedenym z najkrótszych procesów w historii warszawskiego sądu! Przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi oraz NWP wystąpił Bartosz Kramek, mąż Ludmiły Kozłowskiej, szefowej Fundacji Otwarty Dialog, aktywny podczas licznych protestów ulicznych, m.in. przeciwko reformie sądownictwa. Chodziło o okładkę jednego z wydań tygodnika "Gazeta Polska", które ukazało się w sierpniu 2017 r. 

[polecam:https://niezalezna.pl/268909-ekspresowy-wyrok-w-procesie-kramek-gazeta-polska-sad-nie-uwzglednil-zadnych-wnioskow]

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wszystkie zgłoszone wnioski dowodowe i zasądził publikację przeprosin oraz 10 tys. złotych zadośćuczynienia. Reprezentujący Tomasza Sakiewicza i NWP mec. Sławomir Sawicki zapowiedział apelację.

Mecenas Sławomir Sawicki, reprezentujący stronę pozwanych zapowiedział już apelację od dzisiejszego wyroku.

[polecam:https://niezalezna.pl/268937-sedzia-najpierw-uradowal-kramka-a-pozniej-tlumaczyl-skad-taki-wyrok-uzasadnienie-kuriozum]

Publikujemy oświadczenie SDP w sprawie wyroku:

"W ocenie CMWP SDP wyrok ten narusza fundamentalną dla ustroju demokratycznego zasadę wolności słowa, ponieważ poza wyjątkowo dotkliwą dla każdej redakcji sumą odszkodowania, jaką ma zapłacić Redakcja „Gazety Polskiej” orzeczenie to zawiera element dodatkowy tzn. ma na celu zniechęcanie dziennikarzy do przedstawiania w postaci publikacji istotnego, wymagającego publicznego wyjaśnienia problemu, jakim jest zawsze transparentność finansowania działalności publicznej oraz zaangażowanych w nią osób, a na ten temat był artykuł w „Gazecie” oraz zapowiadająca go okładka, co w tym przypadku dotyczyło p. Bartosza Kramka i jego związków z kontrowersyjną Fundacją Otwarty Dialog.

Całkowicie niezrozumiały jest przy tym fakt wydania wyroku w tak istotnej dla realizacji zasady wolności słowa sprawie  w dniu, w którym odbyła się pierwsza w niej rozprawa – 24 kwietnia b.r. Sąd nie  rozpatrzył na niej żadnego materiału dowodowego i nie dopuścił do przesłuchania świadków, mimo iż dziennikarze w oczywisty i nie budzący wątpliwości sposób działali w interesie publicznym. Traktowanie dziennikarzy w taki sposób prowadzi do uruchomienia i upowszechnienia w pracy dziennikarskiej mechanizmu autocenzury, czyli samoograniczania się także innych dziennikarzy i nie podejmowania przez nich trudnych i kontrowersyjnych tematów społecznych, co w oczywisty sposób niszczy zasadę wolności słowa i prowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich.

CMWP SDP pragnie podkreślić, że zarówno na gruncie prawa krajowego jak i międzynarodowego wolność słowa i prasy stanowią podstawowe swobody i wartości, do których ochrony obowiązane są wszystkie organy demokratycznego państwa. Opisana praktyka sądowa budzi więc zdumienie, nie sposób bowiem przyjąć, by wskazane wyżej orzeczenie miało się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa."


Podpisała dr Jolanta Hajdasz dyr. CMWP SDP

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl