PiS ma plan na gospodarkę. Jedno ministerstwo do likwidacji, zmiany w nadzorze nad spółkami

  

Ministerstwo Skarbu Państwa zostanie zlikwidowane. Nadzór nad spółkami skarbu państwa, tj. nad KGHM, GPW, PZU, PKO BP, Grupą Azoty, Polską Grupą Zbrojeniową i Totalizatorem Sportowym, przejmie Ministerstwo Gospodarki. W tym nadzorze nie znalazłyby się media publiczne. Z uwagi na rangę problemów powstanie też Ministerstwo Energetyki – zdradza plany Paweł Szałamacha, ekspert gospodarczy PiS‑u, typowany na ministra gospodarki.

Po zdjęciu z Ministerstwa Skarbu Państwa obowiązku nadzoru nad spółkami elektroenergetycznymi, gazowymi, paliwowymi i przeniesienie go do Ministerstwa Energetyki nie ma sensu utrzymywać dłużej odrębnego resortu – informuje Paweł Szałamacha. W Ministerstwie Gospodarki powstanie departament, który przejmie funkcje Ministerstwa Skarbu Państwa. W tym nadzorze nie znalazłyby się media publiczne, które zyskałyby specjalny status fundacji publicznych i przestałyby być spółkami skarbu państwa w rozumieniu prawa handlowego.

Paweł Szałamacha mówi o mocnym „przedefiniowaniu” gospodarki, aby odrodzić branże lub zbudować je na nowo. Jest wiele sektorów z ogromnym potencjałem: naukowy, przemysł środków transportu (np. tabor szynowy), farmaceutyczny, gdzie pieniądze wydawane na leki refundowane powinny w dużej mierze wspierać polskie fabryki, a nie wspomagać farmaceutycznych gigantów anglosaskich czy niemieckich, także zbrojeniowy – z ogromnym zasobem wiedzy inżynieryjnej. Należy rozwinąć solidną strategię eksportową polskiego uzbrojenia i ograniczyć czarną listę jedynie do krajów znajdujących się na listach ONZ-etu. Musimy wspierać swój przemysł chemiczny, węglowy i przetwórstwa rolno-spożywczego. Jest kilka czynników, które pozwalają na wytypowanie sektorów przemysłu o ogromnym potencjale. Jednym z nich jest deficyt w handlu zagranicznym. Od lat np. odnotowujemy gigantyczny, wynoszący 5–6 mld euro rocznie, deficyt w handlu chemikaliami. To oznacza, że sprowadzamy z zagranicy towary, które sami moglibyśmy produkować, np. pianki poliuretanowe, używane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim. Były one produkowane przez bydgoski Zachem, którego główny udziałowiec Ciech, sprzedał produkcję pianek niemieckiemu koncernowi BASF, potem zaś nastąpiła likwidacja zakładu. Niemcy kupili nie tylko technologię, ale też patenty i listę dotychczasowych klientów. Polacy zobowiązali się ponadto do niepodejmowania produkcji w ciągu trzech lat.

Przy odbudowie gospodarki PiS chce wykorzystać kapitał Polskich Inwestycji Rozwojowych. – Do tej pory jakaś bariera decyzyjna tkwiła w tej spółce, bo nie były dokonywane transakcje – zauważa Paweł Szałamacha. Rada Nadzorcza musi zdefiniować cele i wytypować sektory, w które PIR będą inwestowały. – Trzeba aktywnie poszukiwać możliwości inwestycyjnych, przeprowadzać road show po Polsce, aby wyłaniać wartościowe projekty, a nie markować pracę – powiedział Paweł Szałamacha. Road show pełni rolę łowcy biznesu – możliwość nawiązania bezpośredniej relacji pomiędzy inwestorem a przedsiębiorcą.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

"Śmietanka" rządu PO-PSL przed komisją śledczą! Jest data przesłuchania Tuska

Komisja ds. wyłudzeń VAT / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Donald Tusk, Ewa Kopacz, Bartłomiej Sienkiewicz, Grzegorz Schetyna - to tylko część czołowych polityków rządu PO-PSL, która w najbliższych miesiącach stanie przed sejmową komisją ds. wyłudzeń VAT.

Przesłuchanie najważniejszych postaci w rządzie PO-PSL szef komisji ds. wyłudzeń VAT, Marcin Horała, zapowiadał już od pewnego czasu. Padały nazwiska byłych premierów - Donalda Tuska i Ewy Kopacz, byłych szefów resortu spraw wewnętrznych - Grzegorza Schetynę oraz Bartłomieja Sienkiewicza, czy byłych ministrów gospodarki - Waldemara Pawlaka i Janusza Piechocińskiego. 

Teraz dziennikarze Wirtualnej Polski dotarli do harmonogramu przesłuchań polityków przez komisją VAT-owską. Okazuje się, że "tuzy" rządu PO-PSL staną przed komisją w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. 

- Zostało nam dosłownie trzy miesiące i trzeba jak największą ilość świadków przesłuchać w jak najkrótszym czasie

- mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Błażej Parda z klubu Kukiz 15', zastępca przewodniczącego komisji.

I tak - 4 kwietnia ma zostać przesłuchany były wicepremier Waldemar Pawlak, 24 kwietnia - Janusz Piechociński, 25 kwietnia - Bartłomiej Sienkiewicz, 7 maja - Grzegorz Schetyna, 14 maja - Ewa Kopacz, 15 maja - były minister transportu i były szef Gabinetu Premiera, Sławomir Nowak, a 16 maja - były minister finansów Mateusz Szczurek.

Na przesłuchanie Donalda Tuska wyznaczono wstępnie trzy terminy - 29, 30 oraz 31 maja 2019 r. 

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

[polecam:https://niezalezna.pl/253528-rozmowy-z-tuskiem-i-kopacz-na-temat-ogromnych-wyludzen-vat-wojtunik-nie-zapadly-mi-w-pamiec] [polecam:https://niezalezna.pl/246685-chojna-duch-ujawnia-nowe-fakty-w-resorcie-dzialaly-nieformalne-tryby-jestem-zaszokowana]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wp.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl