Prezydent Andrzej Duda odbył dzisiaj telefoniczną rozmowę z prezydentem Petro Poroszenko. "W rozmowie telefonicznej prezydenci Polski i Ukrainy potwierdzili konieczność wzmocnienia wysiłków na rzecz pokoju na wschodzie Ukrainy" - poinformowała kancelaria prezydenta. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy gratulując zwycięstwa w wyborach i życząc sukcesów w pełnieniu urzędu Prezydenta RP. Jak ujawnił w Telewizji Republika minister Krzysztof Szczerski - Andrzej Duda i Petro Poroszenko "rozmawiali po angielsku, bez pośredników".

W rozmowie prezydent Poroszenko potwierdził strategiczny wymiar relacji polsko-ukraińskich opartych na wspólnych europejskich wartościach i gotowość do ich pogłębienia. Jak pisze kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy "prezydent Ukrainy poinformował o pogarszającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy i naruszaniu postanowień rozejmu z Mińska". 

Prezydenci podkreślili konieczność wzmocnienia wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie z udziałem szerokiej koalicji partnerów, w tym Polski.

Polski prezydent zapewnił o swojej woli dobrej i intensywnej współpracy z prezydentem Ukrainy oraz o kontynuowaniu polskiej aktywności w polityce wschodniej.  Poinformował również, że w najbliższym czasie uda się z misją do Kijowa jako specjalny wysłannik Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski w celu szczegółowego uzgodnienia planu przyszłych kontaktów.