Oświadczenie Onetu po tekście niezalezna.pl o zmyślonym cytacie Andrzeja Dudy

  

W niedzielę portal niezalezna.pl opisał schemat masowego rozpowszechniania fikcyjnych, obraźliwych słów nt. emigrantów, przypisywanych prezydentowi elektowi. Jak ustaliła "Gazeta Polska Codziennie", jeden z profili atakujących prezydenta Andrzeja Dudę i Prawo i Sprawiedliwość taki post ze zmanipulowanym cytatem Dudy specjalnie opłacił w celu rozpromowania. Tymczasem Grupa Onet.pl wydała oświadczenie "w sprawie spreparowanego materiału krążącego w mediach społecznościowych".

W mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter rozpowszechniana jest informacja, w której przypisuje się prezydentowi elektowi słowa, których nigdy nie wypowiedział na temat emigrantów. W tytule udostępnianych wpisów wmawia się Andrzejowi Dudzie, że powiedział, iż „emigranci to zdrajcy narodu” i „nie ma dla nich miejsca w naszym kraju”.

Schemat rozpowszechniania zmyślonego cytatu opisaliśmy na naszym portalu. Dziś "Gazeta Polska Codziennie" daje przykład nie tylko rozpowszechniania, ale sponsorowania tego typu wpisu na portalu Facebook.com.Pierwotnie zmanipulowany odnośnik do tekstu pojawił się na sympatyzującej z Platformą stronie pod tytułem „Nie lubię PiS”. Pod wpisem posypały się wulgarne i obraźliwe komentarze, a link został udostępniony już blisko 2 tys. razy.

Post na innej stronie: „Sokzburaka” (od ponad roku funkcjonującej na Facebooku), w którym nowemu prezydentowi przypisuje się te słowa, został nawet opłacony jako post sponsorowany. „Codziennej” nie udało się ustalić, kto to zrobił. W rozpowszechnianie nieprawdziwych wypowiedzi Dudy zaangażował się członek Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. Godzinę po ujawnieniu manipulacji, polubił jeden z takich postów na Facebooku. Dzięki temu zmanipulowany cytat dotarł również do jego znajomych

- czytamy w "Codziennej"Tymczasem Onet.pl, portal któremu atakujący Dudę przypisują, że takie słowa Andrzeja Dudy rzeczywiście na portalu zostały zacytowane - złożył oświadczenie w tej sprawie.

Stanowczo odcinamy się od tytułu “Andrzej Duda: Emigranci to zdrajcy narodu. Nie ma dla nich miejsca w naszym kraju”, którym 28 czerwca został opatrzony materiał o Prezydencie Elekcie – Andrzeju Dudzie i opublikowanym na FB. Redakcyjny – czyli oryginalny - tytuł tej publikacji, widoczny przez cały czas w adresie źródłowym artykułu, brzmi: “Andrzej Duda: projekt wieku emerytalnego w sierpniu”. Redakcyjny tytuł w pełni przystaje również do treści materiału omawiającego kwestie projektu zmiany wieku emerytalnego w Polsce

- czytamy w komunikacie Moniki Lech, dyrektor Grupy Onet-RASP. W imieniu korporacji informuje ona, że "redakcja Onet.pl nie ma nic wspólnego z krążącym w mediach społecznościowych, spreparowanym materiałem, którego oryginalna wersja pojawiła się na łamach portalu 24 czerwca 2015, a ze zmodyfikowanym i zniekształcającym istotę materiału tytułem – 28 czerwca na łamach serwisu Facebook". Monika Lech również w imieniu redakcji wyraża żal z powodu całej sytuacji.

W imieniu redakcji Onet.pl wyrażam żal z powodu zaistniałej sytuacji, a także zaniepokojenie, że w przestrzeni największego serwisu społecznościowego dochodzi do tego typu nadużyć. Jednocześnie, wszystkich zainteresowanych informacjami z pierwszej ręki zapraszam do źródła: czerpiąc informacje z tzw. zajawek z social mediów bardzo łatwo o pomyłkę, czego dowodem jest powyższy przypadek.

- napisała przedstawicielka Onetu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent na marszu "Tak dla transplantacji"

prezydent Andrzej Duda / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Chcę popularyzować idę transplantacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się, aby w odpowiednim momencie powiedzieć "tak, tak możecie pobrać" – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając marsz nordic walking "Tak dla transplantacji", mający na celu promocję idei transplantacji w Polsce.

Prezydent osobiście wziął udział w marszu z kijkami, startując ulicami Zakopanego z numerem jeden.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem transplantacji jako sposobu na, de facto, przywracanie życia człowiekowi, bo brak transplantacji, brak organu do przeszczepienia w efekcie oznacza śmierć osoby, która jest chora. Spotykamy się pod hasłem "Tak dla transplantacji", nie dla nas, tylko od nas, dlatego, że to my dajemy możliwość, gdyby coś nam się zdarzyło, w razie nieszczęścia, żeby można było od nas pobrać organy i dać je potrzebującemu 

– mówił w Zakopanem Duda.

Prezydent zaznaczył, że decydowanie o oddaniu narządów do transplantacji to wielka odpowiedzialność. Dodał także, że lekarze transplantolodzy są szczególną grupą wśród lekarzy dlatego, że są to osoby o szczególnie wysokich walorach moralnych i etycznych.

Ta sprawa wymaga niesłychanej delikatności. To nie jest kwestia tylko wiedzy medycznej, to także kwestia psychologii. Często transplantacja wiąże się z trudnymi rozmowami, ale oznacza także łzy radości tych, którzy zostali uratowani

– mówił prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim polskim transplantologom. Przypomniał, że warto być w dobrej kondycji fizycznej i dbać o swoje zdrowie.

Inicjator i organizator sobotniego marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski powiedział, że „transplantologia nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy".

„Żadne pieniądze żadne nakłady nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru” – mówił prof. Przybyłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl