Krwawy piątek - zamachy na trzech kontynentach

  

W piątek w fabryce w Saint Quentin Fallavier, niedaleko Lyonu, doszło do ataku terrorystycznego. Kilka godzin później w Kuwejcie miał miejsce samobójczy atak w meczecie, na plaży w Tunezji doszło do w strzelaniny, a w Somalii zaatakowano bazę wojskową. Ogółem w piątkowych zamachach zginęło co najmniej 100 osób.

Przyczyną ataków może być początek wakacji oraz rocznica ogłoszenia powstania kalifatu Państwa Islamskiego.

W piątek rano w miejscowości Saint Quentin Fallavier na zachodzie Francji, w pobliżu Lyonu, zamieszkanej przez kilka tysięcy osób, pracownicy Air Products, miejscowych zakładów dostarczających gazy techniczne, znaleźli okaleczone zwłoki mężczyzny. Jego odcięta nożem głowa była zawieszona na płocie otaczającym teren fabryki. Lokalne media donoszą, że na twarzy ofiary były wymalowane napisy po arabsku. Tego dnia na teren zakładów wtargnął samochodem zamachowiec, który zdetonował ładunki wybuchowe. Ranne zostały przynajmniej dwie osoby. Z relacji świadków wynika, że wymachiwał on flagą Państwa Islamskiego (IS), którą porzucił w trakcie ucieczki. Policja poinformowała, że złapała odpowiedzialnego za atak mężczyznę, a także kilkanaście osób współodpowiedzialnych za zamach. Głównym podejrzanym jest 30-letni Yacine Sali. Mężczyzna był obserwowany od 2006 r. przez francuskie służby jako islamski ekstremista. Do zamachu doszło dzień po uchwaleniu przez parlament Francji ustawy, poszerzającej uprawnienia służb francuskich w walce z terrorystami. Jak informuje policja, ze wstępnych danych wynika, że znaleziona na terenie zakładów ofiara to lokalny biznesmen i prawdopodobnie szef zamachowcy.

Niezwłocznie po zakończeniu akcji na miejsce przyjechał szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve. Ze względu na atak z unijnego szczytu w Brukseli wrócił wcześniej prezydent Francji François Hollande. Jeszcze w stolicy Belgii polityk wydał oświadczenie. – To atak terrorystyczny. Nie ma co do tego wątpliwości – powiedział Hollande.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,onet.pl,Wikipedia


Wczytuję komentarze...

Zwolennicy vs przeciwnicy jedności kraju. Tygodniowe burdy kosztowały już miliony euro WIDEO

zdjęcie ilustracyjne / print screen @CataloniaHelp1

  

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Katalonii wzięło dziś udział w Barcelonie w marszu na rzecz jedności Hiszpanii. Uczestnicy wydarzenia skandowali hasła przeciwko separatystycznym dążeniom regionu. Jednak wieczorem na ulicach miasta znów pojawili się zwolennicy oddzielenia się Katalonii. W efekcie trwających ponad sześć dni zamieszek, organizowanych przez katalońskich separatystów w Barcelonie, straty szacowane są na ponad 2,5 mln euro.

Marsz zgromadził wielu polityków ugrupowań centroprawicowych reprezentowanych w Kongresie Deputowanych, takich jak Partia Ludowa, Ciudadanos i Vox. Większość uczestników zgromadzenia pojawiło się z flagami Hiszpanii. Skandowano też hasła przeciwko separatystom oraz regionalnemu rządowi Quima Torry.

Przemawiający do tłumu szef Ciudadanos Albert Rivera wezwał socjalistyczny rząd Hiszpanii Pedra Sancheza do szybkich działań służących uspokojeniu sytuacji w Katalonii. Zaznaczył, że w efekcie rozpoczętych 14 października zamieszek w regionie panuje atmosfera lęku oraz niepewności.

- Ludzie boją się wyjść z domu, żeby odprowadzić dzieci do szkoły, czy iść otworzyć firmę (…). Potrzebujemy rządu, który chroni słabych

- powiedział pochodzący z Barcelony Rivera.

W efekcie trwających ponad sześć dni zamieszek w Barcelonie straty szacowane są na ponad 2,5 mln euro. W sobotę władze spółek transportowych poinformowały, że wartość zniszczonej infrastruktury metra, autobusów oraz przystanków autobusowych przekracza 210 tys. euro.

Dziś szef hiszpańskiego MSW Fernando Grande-Marlaska poinformował, że blisko połowę spośród około 600 rannych w zamieszkach w Katalonii stanowią policjanci. Stwierdził, że wszystkie policyjne formacje w Katalonii są zdeterminowane, by położyć kres przemocy i że będą działać stanowczo, aby zaprowadzić ład na ulicach miast regionu.

Z informacji MSW Hiszpanii wynika, że za zamieszkami w Katalonii stoi grupa około 400 aktywistów separatystycznych. Część z nich związana jest z radykalną organizacją pod nazwą Rada Obrony Republiki (CDR), która domaga się natychmiastowego ogłoszenia niepodległości Katalonii.

Dziś szef autonomicznego rządu Katalonii Torra wezwał po raz kolejny premiera Sancheza do rozmów na temat możliwości rozwiązania kryzysu w Katalonii. Odmówił jednak oczekiwanej przez Madryt deklaracji potępiającej sprawców zamieszek w regionie.

Protesty w Katalonii rozpoczęły się kilka godzin po poniedziałkowym skazaniu przez hiszpański Sąd Najwyższy dziewięciorga separatystycznych polityków z regionu na kary więzienia od 9 do 13 lat. Byli oni oskarżeni w trwającym od lutego procesie w związku z organizacją nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl