Wielki marsz w Gliwicach: Mieszkańcy Śląska solidarni z protestującymi górnikami

  

W Gliwicach rozpoczął się marsz solidarności z protestującymi górnikami – idą w nim mieszkańcy Śląska, górnicy oraz ich rodziny, są również kibice. Marsz, który wyruszył sprzed bramy kopalni Sośnica-Makoszowy z pola Zachód, przejdzie ulicami pod gliwicki urząd miasta.

Wśród manifestujących są m.in. pracownicy Opla, Bumaru, kolejarze, pielęgniarki, inne grupy pracowników oraz Kluby Gazety Polskiej. Na czele marszu idą m.in. szef Sierpnia 80. Bogusław Ziętek i przewodniczący „Solidarności Piotr Duda.

To spontaniczny odzew mieszkańców Gliwic i Zabrza na sytuację górników – tłumaczył w rozmowie z portalem niezalezna.pl Piotr Duda tuż przed rozpoczęciem marszu. – Jesteśmy tu po to, żeby wesprzeć górników i ich rodziny, bo to ludzie są najważniejsi. To piękne, że solidaryzujemy się tu wszyscy – są mieszkańcy, rodziny górników, są kibice różnych śląskich klubów – podkreślał przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Jak dodawał, ważne jest, że w obecnej sytuacji ogłoszono pogotowie strajkowe w całej Polsce. – Jeśli porozumienie ze stroną rządową nie zostanie podpisane, mamy przygotowane scenariusze, jednak nie będę ich zdradzał. Na wtorek jestem umówiony z szefami OPZZ i FZZ – powiedział portalowi niezalezna.pl Piotr Duda. Odnosząc się do stanowiska, jakie w rozmowach ze związkowcami przyjmuje rząd, szef „S” zaznaczył: – Oni nie prowadzą z nami dialogu. To nie jest dialog, tylko dyktatura.


fot. ​twitter.com/SabinaTreffler

Jak relacjonuje dziennikarka „Gazety Polskiej Codziennie” Sabina Treffler, słychać huk petard, gwizdy i okrzyki: „złodzieje”. 


fot. Sabina Treffler

„My chcemy pracować, nie protestować” i „Zamknąć rząd, nie kopalnie” – skandują idący w marszu. Wspomagają ich kibice: „My się Kopacz nie boimy i kopalnie obronimy” – wołają. 


fot. Sabina Treffler

Do marszu cały czas dołączają kolejne osoby. „Chodźcie z nami, górnikami” – wołają do mijanych osób manifestujący. Według organizatorów, protestujących może być już nawet dziesięć tysięcy. Wśród idących często rozmawia się o dużym marszu w Warszawie. „Nie rzucajmy petard. Porzucamy w Warszawie” – cytuje jednego z maszerujących Sabina Treffler.


fot. ​twitter.com/SabinaTreffler

Po godz. 17.00 marsz zakończył się. Protest przebiegał spokojnie – zakończyły go przemówienia przed gliwickim urzędem miasta. Głos zabrali tam m.in.: poseł PiS z okręgu gliwickiego Piotr Pyzik, szef Sierpnia 80. Bogusław Ziętek, przedstawicielka pielęgniarek, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Z ust jednego z przemawiających padło mocne stwierdzenie: „Jeśli rząd się nie ugnie, to będzie czwarte powstanie śląskie”. 


fot. Sabina Treffler
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ośrodek założony przez oszusta... donosi do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego

Rafał Gaweł / Facebook

  

"Poseł Kaczyński publicznie pochwala czyn przestępczy - składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" - poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Chodzi o wypowiedź prezesa PiS, w której broni on słów abp. Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Szkopuł w tym, że Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych został założony przez... Rafała Gawła, ściganego listem gończym za oszustwa finansowe.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli (Podkarpackie) zaznaczył, że on sam, ale też wielu innych jest wdzięcznych abp. Markowi Jędraszewskiemu "za to, że w słowach zdecydowanych, jednoznacznych, ujął ten problem" [ataków na Kościół]. "To jest dzisiaj wielki problem dla Polski" – podkreślił lider PiS.

Zauważył też, że trzeba żyć "w wolności" i "nie podlegać temu wszystkiemu, co dzieje się na zachód od naszych granic, gdzie wolność jest likwidowana, gdzie ludzie są już karani nie tylko przez tzw. hejt, ale też są karani poprzez represje administracyjne, czy sądowe, za to, że mówią, to co myślą".

"Żeby to nie przyszło do naszego kraju, Polska musi być wyspą wolności, naszej wolności, polskiej wolności. A polska wolność, to jest właśnie to prawo do tego, aby nasze świętości były szanowane, byśmy mogli żyć tak, jak chcemy"

- powiedział prezes PiS.

Zaznaczył, że "w centrum tego wszystkiego jest rodzina. I tej rodziny, normalnej, polskiej rodziny (...) musimy bronić. Jej właśnie broni ks. arcybiskup (Marek Jędraszewski)”.

- Chcę powiedzieć: "jesteśmy Tobie, Ekscelencjo, najdostojniejszy arcybiskupie, głęboko wdzięczni, z serca wdzięczni". I ja osobiście to mówię, bo jestem wdzięczny - podkreślił Kaczyński.

Co na to lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych? Na facebookowym profilu tej organizacji ukazała się taka oto informacja:

Poseł Kaczyński pochwalał publicznie czyn księdza, który łamał prawo propagując ideologię zbrodniczego zakazanego totalitarnego ustroju państwa.

W naszej opinii czyn którego dopuścił się poseł Kaczyński wypełnia znamiona przestępstwa z artykułu 255 kodeksu karnego mówiącego:

§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złoży jutro zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Będziemy domagać się jego ukarania i postawienia go przed sądem.

Jeśli chcecie nam Państwo pomóc w realizacji tego działania, zachęcamy do przekazania wpłaty na rzecz sfinansowania działań prawnych. 

Warto więc przypomnieć, kto jest założycielem Ośrodka. To Rafał Gaweł, któremu na początku tego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku wymierzył karę 2 lat więzienia za oszustwa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Oszust nie chciał jednak poddać się karze i uciekł do Norwegii. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zawnioskowała więc w marcu o Europejski Nakaz Aresztowania, a Gaweł... poprosił norweskie władze o udzielenie mu azylu politycznego. Powód? Prześladowanie w Polsce. Teraz założona przez niego organizacja próbuje atakować Jarosława Kaczyńskiego.

Dodajmy, że oszust Gaweł stara się uprzykrzyć życie także abp. Jędraszewskiemu. Otóż kilkanaście dni temu do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez hierarchę. Złożył je właśnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. 

Jak napisał Ośrodek na swoim profilu facebookowym, abp Jędraszewski "publicznie wypowiadał treści, które, w opinii Ośrodka, można zakwalifikować jako wpisujące się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa". "Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Marka Jędraszewskiego złożyły również osoby pokrzywdzone jego działaniem - Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł. Obaj panowie uważają, że wypowiedź sprawcy znieważała ich publicznie oraz wpisywała się w propagowanie zakazanego totalitarnego ustroju państwa" - zaznaczono.

Ośrodek zauważył, że "segregację ze względu na orientację seksualną prowadzili w Polsce niemieccy naziści, oni też używali retoryki, w której osoby homoseksualne określano jako pasożyty lub zarazę, którą trzeba zwalczać". "Gaweł i Dulkowski złożyli formalnie wniosek o ściganie i ukaranie pana Marka Jędraszewskiego w związku z propagowaniem przez niego idei systemu totalitarnego, który wcześniej stosowany przez nazistów doprowadził do śmierci milionów Polaków, również tych którzy byli homoseksualni" - zaznaczono.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl