​Rząd wykorzystał spadek cen ropy i po cichu wprowadził nowy podatek na paliwo

  

Rząd po cichu wprowadził nowy podatek na paliwo. Do tej pory obserwowaliśmy spadek cen paliw na stacjach benzynowych, lecz ten trend zmieni się. „Paliwo ponownie zdrożeje, bowiem rząd wprowadził nowy podatek paliwowy” – podaje pikio.pl. Nowa danina nazywać się będzie „opłata zapasowa”.
 
Koalicja PO-PSL wykorzystała spadającą cenę ropy na rynkach światowych i dołożyła polskim kierowcom kolejny haracz. Nowy podatek paliwowy, nazwany opłatą zapasową został nałożony na firmy produkujące paliwa, lecz zostanie najpewniej przerzucony na odbiorców końcowych, czyli na nas.

Opłata zapasowa to opłata ponoszona i uiszczana przez producentów i handlowców od 1 stycznia 2015 r. na rzecz ARM, w celu pokrycia kosztów tworzenia i finansowania zapasów agencyjnych – informuje nas tajemniczo Agencja Rezerw Materiałowych. Ale co to tak dokładniej jest?
 
Do tej pory firmy produkujące paliwa musiały utrzymywać rezerwy ropy i paliwa. Rezerwy te miały gwarantować nieprzerwaną produkcję przez 76 dni. Miało to zapobiec brakowi paliw w sytuacji, gdyby dostawy surowca zostały nagle przerwane.
 
Rząd PO-PSL zmienił tę zasadę. Od 1 stycznia 2015 roku firmy produkujące paliwa zobowiązane są do utrzymania 68-dniowych rezerw surowcowych. Dodatkowo jednak została na nie nałożona opłata zapasowa, która uzależniona będzie od ilości posiadanych rezerw. Teraz firmy będą musiały płacić opłatę zapasową na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych – stworzoną przez obecną koalicję rządzącą.
 
Opłata będzie tym wyższa, im rezerwy ropy i LNG (gaz ziemny w postaci ciekłej o temp. poniżej -162 °C) posiadane przez danego producenta będą niższe niż zapewniające nieprzerwaną produkcję przez 90 dni, ale nie niższe niż nakazane ustawą 68-dniowe  rezerwy.
 
Informację o wprowadzeniu opłaty podała 31 grudnia Polska Agencja Prasowa – podaje TVP.Info. Do tej pory jednak nikt o tym nie mówił.

Minister Gospodarki 10 grudnia 2014 roku przyjął rozporządzenie, które określa stawki opłaty zapasowej. Od 1 stycznia wynosi ona: 43.00 zł za tonę ekwiwalentu ropy naftowej, 99.00 zł za tonę gazu płynnego LPG

W 2014 roku zapasy polskich spółek paliwowych wynosiły łącznie 3,17 mln ton.
 
Podatek może spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze – podaje tvp.info. Nietrudno się domyślić, że opłata zapasowa zostanie przerzucona na polskich kierowców. „Wzrost ceny nie zostanie dostrzeżony przez nieświadomych kierowców, bowiem zostanie zniwelowany przez prognozowane dalsze spadki cen paliwa” – czytamy na pikio.pl.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info,niezalezna.pl,wikipedia.org,wgospodarce.pl,Pikio.pl,arm.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Politycy KO poszli na zakupy, aby pokazać paragony. I wpadli w pułapkę... Hitem "mortadela włoska"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Politycy Koalicji Obywatelskiej ruszyli na zakupy i na Twitterze zaczęli chwalić się paragonami w ramach akcji "Stop drożyźnie". Nie wiem co chcieli osiągnąć, ale efekt pewnie ich zaskoczył. Bo internauci szybko wychwycili kilka absurdów.

Politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach przedwyborczej kampanii ruszyli do sklepów, a następnie wrzucili na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia zakupionych towarów i - co najważniejsze - paragonów. Wszystko to w ramach akcji #StopDrożyźnie, która ma wykazać rzekomy wzrost cen artykułów spożywczych.

W akcji fotografowania paragonów nie obyło się jednak bez pewnych "kwiatków". Była minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas w sobotę poinformowała na Twitterze za "podstawowe zakupy" - i to "bez mięsa, napojów, pieczywa" - zapłaciła blisko 50 złotych.

Internauci szybko dostrzegli, że choć miało być "bez mięsa", to na jednym z paragonów wyraźnie widnieje pozycja "schab wiejski", a ten raczej do nabiału się nie zalicza. Na wpis jednego z internautów że "schab od dziś to nie mięso", posłanka wytłumaczyła, że "to schab pieczony, zamiast szynki do chleba", co niewątpliwie w istotny sposób zmieniło sprawę i schab stracił na "mięsności".

Pozostając w kręgu wyrobów mięsnych, internauci zwrócili uwagę na akcję paragonową w wykonaniu innej parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, Anny Białkowskiej. Posłanka wrzuciła zdjęcie paragonu na kwotę nieco ponad 200 złotych, gdzie znalazła się między innymi kupowana niemal codziennie przez Polaków włoska mortadela za blisko 45 złotych za kilogram.

Co więcej, twitterowicze domagali się pokazania całego paragonu - za produkty widniejące na zamieszczonym przez posłankę zdjęciu cena wyniosła łącznie nieco ponad 100 złotych.

Paragonami na Twitterze pochwalili się również inni parlamentarzyści KO, m.in. Bogdan Klich czy Arkadiusz Myrcha, który odnosząc się do bliżej nieokreślonej przeszłości westchnął, że "niedawno za takie zakupy płacił 40 zł".

Internauci również wpisu Myrchy nie pozostawili bez komentarza.

Przypomniano też, że "niedawno" 50 złotych można było wykorzystać na zupełnie inne zakupy... 

Chodzi o sprawę kamienicy przy ul. Hożej 25a w Warszawie. 

"Antykwariusz Marek M. nabył roszczenia do połowy Hożej 25a za 500 zł od jednej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli. W 2008 r. uzyskał od miasta prawa do tej nieruchomości, wraz z drugą 85-letnią spadkobierczynią, od której potem odkupił jej udział za 50 zł. Następnie doprowadził do usunięcia lokatorów" - pisaliśmy w listopadzie 2017 r. na naszych stronach.

[polecam:https://niezalezna.pl/208790-stoleczni-urzednicy-z-zarzutami-ws-reprywatyzacji-hozej-25]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl