Głos tych, którzy wyjechali. Tłumy wrocławian na pokazie filmu o polskiej emigracji

  

Dziękujemy, że przywróciłaś głos tym, którzy w naszym kraju go nie mają – mówiła po wrocławskiej premierze filmu Magdaleny Piejko „Tam, gdzie da się żyć” dr Agnieszka Janiak, wykładowca akademicki z Uniwersytetu Wrocławskiego, literaturoznawca. Nagrodziła też autorkę filmu kabanosami – słynnym atrybutem polskiego emigranta z opowiadania Sławomira Mrożka.

Wrocławska premiera filmu o emigracji na Wyspach przyciągnęła do Dolnośląskiego Centrum Filmowego tłumy, m.in. studentów, członków środowisk patriotycznych i kibiców. Uroczysty pokaz prowadziła pisarka i dziennikarka Dorota Kania. Na premierze był obecny mieszkający we Wrocławiu autor zdjęć do filmu, pasjonat wyspiarskich krajobrazów Robert Krauz.

Film po raz pierwszy miała szansę zobaczyć wrocławska kompozytorka Konstancja Kochaniec, która specjalnie na potrzeby filmu skomponowała utwór „Exit” – motyw przewodni filmu.

– To bardzo ważny utwór dla mnie osobiście, mówi o tęsknocie i odchodzeniu kogoś bardzo mi bliskiego – komentowała artystka. Na sali byli także obecni bohaterowie filmu. – Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, że w filmie jest dużo hip-hopu na najwyższym poziomie – mówiła występująca w filmie Joanna Kruszyna. – To jest bardzo potrzebny film, ukazujący zupełnie inne odcienie emigracji niż te, które poznaliśmy dotychczas – komentował po premierze autor słynnej prowokacji, ukazującej polityczno-biznesowe tło afery Amber Gold, dziennikarz Paweł Miter. – Sama inaczej bym to zmontowała, jednak po raz pierwszy tak wyraźnie ten temat pojawia się w kinie i to jest bardzo ważne – komentowała w kuluarach absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU, reżyserka Joanna Czarnecka. – Na początku filmu postanowiłam, że nie dam się wmanewrować w te wzruszenia… Niestety nie udało się. Po godzinie seansu razem z koleżanką wycierałyśmy oczy od łez – mówiła „Codziennej” wrocławska fotograf Agnieszka Michalak.

Kolejny pokaz filmu odbędzie się 27 grudnia w Londynie, w Ognisku Polskim (55 Princes Gate, South Kensington). Szczegóły niebawem na portalu Niezależna.pl.

Zobacz wideo z pokazu we Wrocławiu


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Byli opozycjoniści murem za Rachoniem! Napisali list w obronie wolności słowa

Michał Rachoń, / TVP Info/printscreen

  

Działacze opozycji antykomunistycznej wystosowali list otwarty do władz Telewizji Publicznej, w którym apelują o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela, którzy zostali zawieszeni po emisji w programie "Minęła 20" satyrycznych "plastusiów" Barbary Pieli. Pod listem podpisali się miedzy innymi Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Ryszard Majdzik, czy Krzysztof Wyszkowski.

Redaktorzy Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po jednej z audycji „Minęła 20”, w której - zdaniem przełożonych - znalazła się wywołująca kontrowersje animacja.

Byli opozycjoniści zwracają się z apelem o przywrócenie red. Rachonia i red. Krawiela do pracy.

Zwracamy się do władz Telewizji Publicznej z apelem o przywrócenie do pracy dziennikarzy Pana Michała Rachonia i Pana Krystiana Krawiela. Uznajemy odsunięcie ich od pełnienia obowiązków za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną sankcję godzącą w swobodę wypowiedzi

- zaznaczają opozycjoniści w liście do władz TVP.

W takiej sytuacji czujemy się w obowiązku zabrać stanowczo głos - walczyliśmy o wolność słowa w czasach komunistycznych, niektórzy z nas za opór wobec władzy stosującej cenzurę zapłacili bardzo wysoką cenę. Nie możemy bierni przyglądać się sytuacji, w której uczciwy, rzetelny dziennikarz, laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa za odważne przeciwstawienie się zmowie milczenia mediów podczas zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest w wolnej Rzeczypospolitej karany za przeciwstawianie się kłamstwu i manipulacji

- czytamy dalej w apelu.

Pod listem podpisali się: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Rozpłochowski, Ryszard Majdzik, Andrzej Kołodziej, Tomasz Moszczak, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Stanisław Szukała, Alojzy Pietrzyk i Andrzej Szkaradek.

facebook.com/Ryszard Majdzik

[polecam:https://niezalezna.pl/254998-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-w-obronie-rachonia-apel-o-przywrocenie-do-pracy] Wcześniej apel o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl