Premiera naszego nowego filmu o polskich emigrantach „Tam, gdzie da się żyć” – TRAILER

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

We wtorek, 9 grudnia, o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Wisła odbędzie się premiera naszej produkcji pt. „Tam, gdzie da się żyć”. Film Magdaleny Piejko, dziennikarki „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezalezna.pl, opowiada o losach najnowszej polskiej emigracji, o pokoleniu dwudziesto-trzydziestoparolatków, którzy wyjeżdżają z Polski i osiedlają się w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Wstęp na pokaz filmu jest WOLNY! Serdecznie zapraszamy!

W ubiegłym roku w Irlandii Północnej podszedł do mnie i moich znajomych pewien Brytyjczyk i zapytał nas prowokacyjnie: „Czy wy, Polacy, nie macie własnego państwa, czy już wszyscy przenieśliście się do nas?” To znajome skądinąd pytanie chodziło za nami przez całą podróż, zadawaliśmy je też Polakom, których można tam spotkać dosłownie na każdym kroku. Tak narodził się pomysł filmu. Przygotowując go, przez dwa lata jeździliśmy po Irlandii i po części Wielkiej Brytanii. Polacy chętnie opowiadali nam o swoim życiu, zarówno tym wcześniejszym w Polsce, jak i o życiu tam, na Wyspach.

Z tych kilkudziesięciu pozornie różnych historii stworzyliśmy dokument, w którym chcieliśmy pokazać to, co łączy losy Polaków reprezentujących często tylko pozornie różne światy. Historie bardzo dalekie od serwowanych w prorządowych mediach popularnych obrazków ukazujących polskich emigrantów pracujących jedynie „na zmywaku” czy też słynnych „łowców benefitów”, którzy wyjechali tylko po to, żeby nie pracować i żyć z tzw. „socjalu”. Historie Polaków, których spotkaliśmy, nie mają też nic wspólnego z obrazem ukazanym w popularnym serialu „Londyńczycy”, którego bohaterowie starają się za wszelką cenę porzucić swoją tożsamość.

W ich losach jak w lustrze odbija się najnowsza historia Polski. Smutny obraz biurokratyczno-politycznego systemu, który blokuje energię kreatywnych, zaradnych i przedsiębiorczych młodych Polaków. Bohaterowie filmu reprezentują nowe pokolenie. Pokolenie pozbawione kompleksów swoich poprzedników. Pokolenie, które paradoksalnie, często właśnie dzięki doświadczeniu emigracji, jest bardziej świadome swojej historii i dumne ze swojej tożsamości.

Producentami filmu są: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal niezależna.pl. Zdjęcia do filmu – Robert Krauz, montaż – Kuba Pietrzak, muzyka – Konstancja Kochaniec. Opieka merytoryczna – Piotr Lisiewicz. W filmie wykorzystaliśmy także utwory reprezentantów polskiego hip-hopu tworzących w Brighton – Jarosława „Gury Solo” oraz zespołu INV. Zapraszamy na stronę filmu „Tam, gdzie da się żyć” na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Tam-gdzie-da-si%C4%99-%C5%BCy%C4%87/693833567413144?ref=hl

Zobacz trailer filmu „Tam, gdzie da się żyć”:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Unijni dyplomaci uderzają w GRU. Kolejne sankcje w związku z atakiem na Skripala

Pierwsza sesja Parlamenta Europejskiego / fot.Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

  

Czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu GRU zostało dzisiaj objętych unijnymi sankcjami. Dwie z tych osób to podejrzani o zorganizowanie ataku na Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury. Sankcje, które powinny zostać ostatecznie zatwierdzone przez unijnych ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek, są pierwszymi w ramach nowego unijnego reżimu sankcyjnego związanego z użyciem broni chemicznej.

Nowe regulacje ułatwiające nakładanie takich restrykcji uzgodniły pod koniec ubiegłego roku państwa członkowskie. [polecam:https://niezalezna.pl/219885-trzy-teorie-zwiazane-z-atakiem-na-skripala-kto-mogl-stac-za-zamachem]

W marcu 2018 roku w Salisbury doszło do próby otrucia bojowym środkiem trującym Nowiczok byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki. Zdaniem władz w Londynie próby zabójstwa dokonali oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy musieli działać za przyzwoleniem władz Rosji, czemu Moskwa zaprzecza. [polecam:https://niezalezna.pl/219663-londyn-odpowiada-putinowi-rosja-winna-wyrzucamy-23-rosyjskich-dyplomatow]

Podejrzewani o próbę otrucia są: Aleksandr Miszkin (alias Aleksandr Pietrow) i Anatolij Czepiga (Rusłan Boszyrow).

Zamach wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia w marcu ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów UE. Rosja zareagowała analogicznymi krokami, wydalając kilkudziesięciu dyplomatów reprezentujących wiele krajów. [polecam:https://niezalezna.pl/219743-bialy-dom-stanowczo-o-ohydnym-ataku-na-skripala-stoi-za-tym-rosja]

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcjami objęto także pięć osób odpowiedzialnych za ataki chemiczne w Syrii. Objęcie sankcjami będzie się wiązało z zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów w Unii.

W październiku unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili w Luksemburgu nowy system dotyczący nakładania sankcji za wykorzystanie broni chemicznej. Decyzja ta to konsekwencja konkluzji szczytu UE z czerwca 2018 roku. Przywódcy "28" po próbie zabójstwa przez Moskwę Siergieja Skripala zdecydowali o konieczności ustanowienia nowych ram sankcyjnych. [polecam:https://niezalezna.pl/219666-sekretarz-generalny-rady-europy-zamach-na-skripala-niedopuszczalny]

UE w związku z tym może nakładać sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.

Sankcje mogą obejmować zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie aktywów wobec osób i wobec podmiotów. Ponadto przewidują zakaz udostępniania funduszy podlegającym sankcjom przez osoby i podmioty z UE.

Decyzja ma pomóc w unijnej walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej, postrzeganymi przez UE jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl