Minister obrony Rosji, zaufany człowiek Putina, chciał lecieć nad Polską. Nie dostał zgody

  

Samolot Tu-154 z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu na pokładzie, miał przelecieć nad terytorium Polski. Nie dostał zgody i musiał zawrócić na Słowację - podała rosyjska agencja RIA Novosti. Powodem odmowy była niezapowiedziana wcześniej zmiana statusu lotu z cywilnego na wojskowy.

Szojgu był w Bańskiej Bystrzycy, z okazji 70. rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego. W uroczystościach uczestniczył również prezydent Polski Bronisław Komorowski. Do Rosji Szojgu chciał wracać lecąc samolotem przez terytorium Polski.

Po starcie piloci otrzymali informację, że Polska nie wyraziła na przelot przez jej przestrzeń powietrzną. Samolot zawrócił i wylądował w Bratysławie.

"Gazeta Wyborcza" powołująca się na źródło w MON: "Decyzja została podjęta automatycznie z powodu niedopełnienia procedur związanych z terminem zgłoszenia lotu, który był lotem wojskowym. Gdyby to był lot cywilny, nie byłoby problemu". Według instrukcji lot wojskowy musi być zapowiedziany za 72 przed startem.

W marcu Szojgu został objęty sankcjami UE i USA w związku z agresją Rosji na Ukrainie. 

Jak dodaje rosyjska agencja, również Ukraina nie dała zgodę na przelot samolotu z ministrem obrony Rosji na pokładzie.

Ostatecznie rosyjska strona zmieniła status lotu i samolot został przepuszczony przez Polskę.

Rosyjskie MSZ w swój sposób oceniło sytuację, grożąc że działania polskich służb „nie pozostaną bez stosownej reakcji ze strony Rosji”. - „Takich działań nie można ocenić inaczej, niż jako brutalne naruszenie norm i etyki kontaktów międzypaństwowych, lecz bezpośrednio w kontekście uroczystości na Słowacji - jako bluźnierczy wybryk przeciwko pamięci historycznej i zasługom tych, którzy ocalili Europę od faszyzmu” - uważa rosyjskie MSZ.


@Dbnmjr - "Jak Polska nie przepuściła Szojgu. Leciał do Europy prosić o jedzenie?"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24,Ria Novosti,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na lotnisku w Rzymie. Powodem pożar

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Kilkadziesiąt odlotów i przylotów przeniesiono dziś rano z zamkniętego rzymskiego lotniska Ciampino na Fiumicino. Port lotniczy został zamknięty po niegroźnym pożarze w magazynie. Personel naziemny pomaga pasażerom, przede wszystkim w transporcie.

Te poważne utrudnienia na drugim co do wielkości stołecznym lotnisku, z którego korzystają głównie tanie linie, rozpoczęły się wczoraj, gdy w terminalu pojawił się dym. Doszło tam do niegroźnego pożaru śmieci w magazynie. Choć niewielki pożar został szybko ugaszony, problemy nie minęły, co jest rezultatem konieczności przestrzegania procedur w przypadku pojawienia się dymu.

Dyrekcja lotniska ogłosiła wczoraj wieczorem, że wszystkie dzisiejsze odloty i przyloty przeniesiono na Fiumicino.

Powodem zamknięcia portu lotniczego jest brak zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego i władz sanitarnych na ponowne jego uruchomienie i to, jak podkreślił zarząd, mimo że przeprowadzone badania jakości powietrza nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Dodatkowe grupy obsługi naziemnej pomagają pasażerom, którzy mieli odlecieć z Ciampino zarówno tam, jak i na Fiumicino. Dyrekcja obu lotnisk zwiększyła liczbę punktów informacyjnych i pomocy podróżnym.

Między obu lotniskami kursują autobusy. Dyrekcja rzymskich lotnisk zaapelowała do pasażerów, by skontaktowali się z liniami lotniczymi, by uzyskać informacje na temat swoich lotów. Nie wiadomo, kiedy przywrócone zostaną loty na Ciampino.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl