Ks. Bartołd w 52. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej: „Nie bójcie się, prawda zwycięży”

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

W 52. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, odprawiono kolejną mszę św. w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego śp. małżonki Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar tragedii.

Mszy przewodniczył proboszcz warszawskiej archikatedry, ks. Bogdan Bartołd.

Archikatedra wypełnia się po raz kolejny, aby modlić się w intencji wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem 1o kwietnia 2010 roku – powitał licznie zgromadzonych wiernych ks. Bartołd. – Przypominamy i pamiętamy o tych, którzy zginęli w służbie ojczyźnie. Prosimy i wołamy do Boga, aby Bóg przyjął ich do swojej chwały – dodał.

Ks. Bogdan Bartołd zwrócił się również do rodzin i najbliższych ofiar smoleńskiej tragedii, którzy „noszą w swoich sercach niezabliźnione rany”. – Wspieramy was, moi drodzy, modlitwą – zapewnił.

W niedzielnej homilii proboszcz warszawskiej archikatedry mówił przede wszystkim o odwadze, jednak najpierw przypomniał, że Bóg jest cały czas przy nas.

– Tak się zdarza, że ktoś czasem oddali się od Pana Boga, czasami tak się zdarza, że zejdziemy z dróg bożych, ale Bóg nie oddala się od człowieka, w każdej chwili można rzucić się mu w ramiona i być uratowanym – podkreślił.

Dzisiaj święty Piotr chce nam powiedzieć prawdę następującą – nie wystarczy być człowiekiem świętym, trzeba być człowiekiem odważnym – powiedział następnie ks. Bartołd i przypomniał o odwadze, którą wykazali się powstańcy warszawscy. – Osoby bojaźliwe nie zostają świętymi, trzeba wyrastać ponad przeciętność – dodawał. Zaznaczył też, iż mimo naszej odwagi, „musimy się liczyć z tym, że zostaniemy wyszydzeni i wyśmiani”.

Wymienił też przykłady osób odważnych, z których powinniśmy brać przykład – to św. Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński i błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. – Ci ludzi mogą być dla nas wzorem odwagi, której dzisiaj tak bardzo potrzeba – zaznaczył ks. Bartołd. – Jak dziś nie przypomnieć słów Jana Pawła II – wymagać od siebie, podnosić się ze swoich upadków – mówił ks. proboszcz.

Mówiąc z kolei o świeckości promowanej w różnych środowiskach, przypomniał słowa abp. Stanisława Gądeckiego, że „świeckość nie polega na usuwania krzyży z przestrzeni publicznej lub religii ze szkół, a obywatel nie jest zobowiązany w sumieniu do przestrzegania zarządzeń władz cywilnych, jeśli są one sprzeczne z wymogami porządku moralnego i podstawowymi prawami osób, lub wskazaniami Ewangelii”.

Dzisiaj Jezus mówi – odwagi, ja jestem, nie bójcie się powiedział następnie ks. Bartołd.Mówi do nas dzisiaj, zgromadzonych na tej Eucharystii, gdzie modlimy się za naszych tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem braci i siostry – nie bójcie się, oni znajda mieszkanie w domu mego Ojca. Nie bójcie się, mówi dzisiaj Chrystus, ich ofiara życia wyda piękny ewangeliczny plon. Nie bójcie się, gdy wołacie „my chcemy Boga w książce, szkole”. Nie bójcie się, prawda zwyciężypodkreślił proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Po mszy spod archikatedry wyruszył Marsz Pamięci, który zakończą przemówienia przed Pałacem Prezydenckim prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Anity Czerwińskiej, szefowej warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ten, to już naprawdę nieźle odleciał! Sikorski chce ślubowania... lojalności unijnym instytucjom

Radosław Sikorski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Ślubowanie unijnym instytucjom? Taki pomysł ma na siebie i ewentualnych przyszłych "eurokolegów" Radosław Sikorski. - Zanim nowi europosłowie zabiorą głos powinni, tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować – przekonywał. „Czy ma znać też hymn niemiecki?” – dopytują się internauci.

Radosław Sikorski wziął udział w debacie z liderami list Koalicji Europejskiej, które odbyło się w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy.

- Państwo podczas kampanii poruszacie bardzo dużo tematów - smog, gospodarka, niepełnosprawni, kobiety, euro. Czemu poświęcicie swoje pierwsze wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego? – zapytano polityków.

[polecam:https://niezalezna.pl/271581-chwila-szczerosci-w-wykonaniu-boniego-ciekawe-czy-juz-rozumie-co-przypadkiem-zdradzil]

 

- W kluczowym polskim interesie narodowym jest to, aby Unia Europejska w ogóle przetrwała. I zanim nowi europosłowie zabiorą głos, powinni tak jak w polskim Sejmie, składać ślubowanie na elementarną lojalność wobec instytucji w której będą pracować. Bo tam się wybierają ludzie, którzy deklarują uczciwie, zawczasu, że idą do Unii po to, żeby ją od środka zniszczyć

- stwierdził Sikorski.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl