​Zmarł Marek Nowakowski - publicysta „Gazety Polskiej Codziennie”

Po długiej chorobie zmarł Marek Nowakowski wybitny pisarz, scenarzysta, publicysta „Gazecie Polskiej Codziennie”. Redakcja portalu niezalezna.pl ze smutkiem żegna wielkie

Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Po długiej chorobie zmarł Marek Nowakowski wybitny pisarz, scenarzysta, publicysta „Gazecie Polskiej Codziennie”. Redakcja portalu niezalezna.pl ze smutkiem żegna wielkiego człowieka.
 
Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957, ogłoszonym na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem Kwadratowy.
 
W swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem.

PRZECZYTAJ OSTATNIE OPOWIADANIA MARKA NOWAKOWSKIEGO

Jeszcze w marcu Marek Nowakowski gościł w Klubie Ronina w Warszawie, gdzie mówił o swoich planach. Wspomniał tam, że ostatnio próbuje pisać o sylwetkach ludzi kultury, ale też i takich, którzy byli dla niego w jakiś sposób ważni i którzy, według niego, powinni zaistnieć we wspomnieniach z tamtych dawnych czasów.

OSTATNI WYWIAD JOANNY LICHOCKIEJ Z MARKIEM NOWAKOWSKIM

W latach 90. wydał kilka książek w satyryczny sposób ukazujących rzeczywistość społeczną Polski z okresu transformacji ustrojowej: Homo Polonicus (1992), Grecki bożek (1993). W 2005 napisał książkę Nekropolis, w której wraca do Warszawy z lat swojej młodości, dając obraz ówczesnego życia literackiego stolicy. W (2009) roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się jego najnowsza książka Syjoniści do Syjamu, będąca zbiorem krótkich opowiadań i impresji ukazujących absurdy PRL.

SPOTKANIE Z MARKIEM NOWAKOWSKIM W KLUBIE RONINA W MARCU 2014

 

 Źródło: wikipedia.org,niezalezna.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo