Powstanie polska Gwardia Narodowa?

Byli i obecni żołnierze, funkcjonariusze formacji mundurowych, a także cywile zapowiadają, że 3 maja wystartuje kampania promująca ideę obrony terytorialnej.

obronanarodowa.pl
Byli i obecni żołnierze, funkcjonariusze formacji mundurowych, a także cywile zapowiadają, że 3 maja wystartuje kampania promująca ideę obrony terytorialnej. Za projekt odpowiedzialni są członkowie ruchu ObronaNarodowa.pl.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” pomysłodawcy akcji powołują się na list Światowego Związku Żołnierzy AK z 2000 r., w którym członkowie związku pisali:

„Wyrażamy przekonanie, że wielkie doświadczenie organizacyjne, bojowe i wychowawcze Armii Krajowej oraz wielki jej prestiż wśród naszego społeczeństwa mogą i powinny być przeniesione i wykorzystane w tworzeniu systemu obrony terytorialnej” - czytamy w liście.

Według inicjatorów akcji Obrony Narodowej w każdym powiecie mogłyby powstać ochotnicze oddziały wojskowe, które w razie klęski żywiołowej czy wojny wspierałyby armię zawodową. Pomysłodawcy wzorują się na rozwiązaniach zagranicznych, np. na amerykańskiej Gwardii Narodowej czy szwedzkiej Hemvarner.

Zdaniem ekspertów Polska ma ogromny potencjał, aby zbudować siły ochotnicze. Ze wstępnych szacunków wynika, że obecnie w organizacjach paramilitarnych działa już w Polsce ok. 600–800 tys. osób.

 

 Źródło: Rzeczpospolita,PAP,niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo