Zmarła Janina Katelbach

  

Dzisiaj w Nowym Jorku zmarła Janina Katelbach, pseudonim artystyczny Nina Polan. Artystka urodzona 30 listopada 1927 r. w Berlinie, miała 87 lat. O śmierci Janiny Katelbach poinformował nas Sławomir Cenckiewicz.
 
Z największym smutkiem pragnę wszystkich poinformować, że kilka godzin temu zmarła bezpotomnie w Nowym Jorku Janina Katalbach - aktorka, tancerka, dyrektor Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku, działaczka polskiej emigracji niepodległościowej i członkini Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku.
 
Występowała na deskach kabaretu Mariana Hemara, współpracowała z Janem Lechoniem i Kazimierzem Wierzyńskim, pracowała w teatrze Radia Wolna Europa, grała w angielskich i amerykańskich teatrach, w hiszpańskich i amerykańskich filmach fabularnych.
 
Była córką polskiej działaczki z Kowieńszczyzny - Zenaidy z Semplińskich (1900-1973) i senatora II RP, publicysty i niezłomnego działacza emigracyjnego - Tadeusza Katelbacha (1897-1977).
 
Odeszła od nas postać wielce zasłużona dla polskiej kultury na wychodźstwie, nieprzejednana antykomunistka, która nigdy nie uznała Polski Ludowej i postkomunistycznego bezprawia III RP.
 

Niedoceniana za życia stała się od dzisiaj ambasadorem Polski Niepodległej w Niebie, gdzie wreszcie spotkała swoich rodziców, którzy jak ona całe życie oddali Polsce.
 
Od blisko dwudziestu lat, kiedy zacząłem pracować nad biografią jej ukochanego Papy (Tadeusza Katelbacha), była dla mnie jak matka - kochająca, opiekuńcza i zawsze wspierająca zarówno w małych, jak i tych największych trudach.
 
Proszę wszystkich o najmniejsze choćby wspomnienie ukochanej ś.p. Janki w modlitwach.
 
Mamy wobec niej dług - zmarła jedna z ostatnich wielkich i dumnych Polek, którą dała nam wolna II Rzeczypospolita     


Pogrążony w smutku
Sławomir Cenckiewicz

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl