W Agencji Wywiadu "znikło" półtora miliona zł. Skandal ujawniła "Codzienna", prokuratura potwierdziła

W sierpniu 2012 roku "Gazeta Polska Codziennie" ujawniła, że funduszu operacyjnego Agencji Wywiadu "zniknęła olbrzymia kwota".

Krzysztof Sitkowski
W sierpniu 2012 roku "Gazeta Polska Codziennie" ujawniła, że funduszu operacyjnego Agencji Wywiadu "zniknęła olbrzymia kwota". Dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie przyznała, że zakończono śledztwo dotyczącego tego skandalu. Do sądu trafił akt oskarżenia, w którym dwóm mężczyznom zarzucono przywłaszczenie ok. półtora miliona złotych (w latach 2003-2012) na szkodę właśnie Agencji Wywiadu.

Anita Gargas pisała półtora roku temu: "z ustaleń „Codziennej” wynika, że defraudacja wyszła na jaw przy okazji sprawdzania przez księgowego wydatków z funduszu operacyjnego. Okazało się wówczas, że zamiast plików banknotów w kasie leżą pocięte papiery, z daleka przypominające kupki prawdziwych pieniędzy".

Dzisiaj TVP Info podało, że dwaj mężczyźni zostali oskarżeni o przywłaszczenia około 1,5 miliona złotych pochodzących prawdopodobnie z tajnego funduszu operacyjnego Agencji Wywiadu, a jeden z nich jest byłym funkcjonariuszem tej służby.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Przemysław Nowak potwierdził, że już pod koniec zeszłego roku do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowano akt oskarżenia wobec Andrzeja M. i Dariusza S. (o czym wtedy prokuratura nie informowała).

Andrzejowi M. - ówczesnemu funkcjonariuszowi publicznemu - postawiono cztery zarzuty: korupcyjnego przekroczenia uprawnień oraz przywłaszczenia na szkodę AW od 2003 r. do 2012 r. pieniędzy w łącznej kwocie 1,5 mln zł. Dariusz S. usłyszał cztery zarzuty przywłaszczenia w tym samym okresie tych pieniędzy. Pieniądze miały być wyprowadzane w kilku transzach, z przerwami.

 

Źródło: tvp.info,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie,PAP

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo