Trwa ohydny spektakl wybielania stalinowskich oprawców. Wśród zadań na próbnej maturze z języka polskiej pojawił się tekst pochodzący z "Gazety Wyborczej", autorstwa  funkcjonariusza KBW Zygmunta Baumana.

O rozpoczęciu egzaminów w szkołach na Pomorzu, mających być przygotowaniem do "prawdziwej" matury, informuje Głos Pomorza na swoim serwisie gp24.pl. Oprócz rozkładu zajęć, podano, że dzisiaj odbyła się próbna matura z języka polskiego. Podano również jakie zadania mieli do zrobienia uczniowie.

Dzisiejszy egzamin składał się z dwóch części. W drugiej mieli napisać wyprawowanie na jeden z dwóch tematów: różnych postaw bohaterów "Pana Tadeusza" w stosunku do przyrody lub rugi metody opisu zachowań studentów we fragmencie "Lalki". Wstrząsająca była jednak treść zadania z pierwszej części egzaminu.

"Uczniowie muszą odpowiedzieć na piętnaście pytań dotyczących tekstu publicystycznego Zygmunta Baumana, który pochodzi z "Gazety Wyborczej" - napisał "Głos Pomorza".

Dziennikarze lokalnej gazety poprzestali na podaniu tej informacji, nie zwracając uwagi kim jest Bauman, a uczniowie powinni wiedzieć o kim ich się uczy.

O tym funkcjonariuszu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który w okresie stalinowskiego terroru, osobiście brał udział w akcjach przeciwko Żołnierzom Wyklęty pisaliśmy wielokrotnie. Choćby w tekście „Autorytet” w archiwach IPN. Jak waleczny major Bauman bandytów tropił. Major Zygmunt Bauman nie tylko szkolił żołnierzy KBW, ale i osobiście dowodził oddziałem, który wyłapywał Żołnierzy Wyklętych – wynika z dokumentów IPN. Było to za rządów Bolesława Bieruta, z którego córką – swoją partnerką – mieszka dziś w angielskim Leeds.

Treść zadań tegorocznej próbnej matury na Pomorzu przygotowało wydawnictwo Operon.