Rosyjski cyberatak na polskie serwisy. Cieszyński dla niezalezna.pl: Rzeczywistość, na którą musimy być gotowi

To nie jest przypadek, że Polska jest wymieniana przez ekspertów na równi z Ukrainą, jeśli chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni. To niestety smutna rzeczywistość, na którą musimy być gotowi. Nie przez przypadek od ubiegłego roku obowiązuje stopień alarmowy Charlie CRP - tak o zmasowanym rosyjskim ataku DDOS na polskie serwisy informacyjne - w tym niezalezna.pl - mówi nam minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

W Polsce obowiązuje trzeci stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni - CHARLIE–CRP
Pexels.com

„Otrzymaliśmy informację o atakach DDoS rosyjskiej grupy haktywistycznej” – ostrzeżenie takiej treści z Ministerstwa Cyfryzacji otrzymała dziś redakcja niezalezna.pl. Celem ataku stały się także inne serwisy informacyjne, m.in. polityka.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl czy wprost.pl.

Zajście skomentował dla nas minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

- Stale monitorujemy wszystkie sygnały dotyczące tego rodzaju ataków, które mogą spaść na polskie serwisy informacyjne. W momencie, w którym dysponujemy takimi informacjami, niezwłocznie przekazujemy je do tych, którzy odpowiadają za utrzymanie serwisów – tłumaczy.

Podkreśla, że „każdy odpowiada za właściwe zabezpieczenia, ogólne bezpieczeństwo swojego serwisu”, natomiast – dodaje – „naszą rolą jest to, że w momencie, kiedy mamy takie informacje, które mogą się przydać do odparcia ataku hakerskiego, natychmiast je przekazać”.

Dopytywany o źródło ataku, ucina: „nie informujemy o szczegółach i źródłach. W przyszłości mogłoby to utrudnić naszą działalność”.

I dalej:

„to nie jest przypadek, że Polska jest wymieniana przez ekspertów na równi z Ukrainą, jeśli chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni. To niestety smutna rzeczywistość, na którą musimy być gotowi. Nie przez przypadek od ubiegłego roku obowiązuje stopień alarmowy Charlie CRP”.

Do ataku na portal niezalezna.pl doszło dzisiaj, kilka minut po godzinie 8.00. Nasz zespół niezwłocznie przystąpił do zniwelowania skutków akcji cyberprzestępców. Około 9.30 udało się przywrócić pełną funkcjonalność strony.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Trzeci stopień alarmowy – CHARLIE

Jego wprowadzenie oznacza wykonanie zadań przypisanych do pierwszego i drugiego stopnia alarmowego oraz:

  • wprowadzenie, na polecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych całodobowych dyżurów we wskazanych urzędach lub jednostkach organizacyjnych organów administracji publicznej; 
  • ograniczenie do minimum liczbę miejsc ogólnodostępnych w obiektach i rejonach obiektów;
  • zapewnienie ochrony środków transportu służbowego poza terenem obiektu, wprowadzić kontrole pojazdu przed wejściem do niego i jego uruchomieniem;
  • ograniczenie możliwości parkowania pojazdów przy obiektach chronionych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo