​MafiaLeaks – włoska walka z mafią

Mafialeaks - to nazwa zainaugurowanego we Włoszech portalu, za pośrednictwem którego można przekazywać anonimowo informacje na temat przestępczości zorganizowanej wymiarowi sprawiedliwości, si

www.mafialeaks.it
Mafialeaks - to nazwa zainaugurowanego we Włoszech portalu, za pośrednictwem którego można przekazywać anonimowo informacje na temat przestępczości zorganizowanej wymiarowi sprawiedliwości, siłom porządkowym, dziennikarzom i stowarzyszeniom antymafijnym.
 
Wszelkie wiadomości, zdjęcia, nagrania, dokumenty i sygnały, przydatne w dochodzeniach prowadzonych przeciwko przestępczości zorganizowanej, także przez dziennikarzy śledczych, mogą pozostawiać całkowicie anonimowo ofiary wymuszeń i szantaży, nawróceni gangsterzy oraz zwykli obywatele.
 
Ta internetowa platforma jest dziełem zespołu włoskich informatyków, których tożsamości, również w trosce o ich bezpieczeństwo, nie ujawniono. Nieznane są też personalia grupy wolontariuszy, która stroną tą zarządza.
 
Wyjaśniono, że celem platformy jest zjednoczenie - na wzór demaskatorskiego portalu Wikileaks - wszystkich sił, czyli wymiaru sprawiedliwości, dziennikarzy i organizacji społecznych, w walce z mafią.
 

Włoskie media podkreślają, że z projektem tym wiąże się duże nadzieje, bo może on pomóc przerwać społeczną zmowę milczenia wokół mafii dzięki wykorzystaniu bardzo zaawansowanego technologicznego systemu anonimowego informowania.
 
Administratorzy Mafialeaks twierdzą, że zapewniają swym informatorom całkowitą anonimowość. Ogłosili, że czekają na informacje o przestępstwach mafijnych, nazwiskach figurantów zarządzających majątkiem klanów, miejscu pobytu ukrywających się przestępców, przetargach na roboty publiczne wygranych przez gangi neapolitańskiej kamorry, sycylijskiej cosa nostra i kalabryjskiej ‘ndranghety.

 


Źródło: niezalezna.pl,PAP

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo