Wystarczyła krótka wypowiedź Tuska o CPK. Horała: „4,7 kłamstwa na minutę” [WIDEO]

Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami mówił między innymi o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. - Zmieścił w tej krótkiej wypowiedzi aż 7 kłamstw. 4,7 kłamstwa Tuska na minutę - zauważył Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Polityk wypunktował wszystkie kłamstwa i półprawdy przewodniczącego PO na temat tej inwestycji.

Tomasz Hamrat

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. 

Realizację tej inwestycji wielokrotnie krytykowali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk mówił o CPK podczas swojego ostatniego spotkania z wyborcami. Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, skonfrontował jego słowa z rzeczywistością. 

- Wiemy, że wydano większość pieniędzy na funkcjonariuszy PiS-u, którzy tam się zalęgli. Setki milionów złotych poszły na zmarnowanie

- powiedział Tusk. 

'- Setki funkcjonariuszy PiS' - a naprawdę inżynierowie, architekci, przyrodnicy, prawnicy itp. Niech Tusk wymieni nawet nie setki, tylko chociaż 10 członków PiS pracujących w CPK. Nie ma

- odniósł się do jego słów Marcin Horała. 

Dodał, że "nic nie uległo zmarnowaniu, jak napisał NIK w raporcie wydatki były zgodne z zasadą gospodarności i adekwatne do zadań".

Tusk mówił również o tym, że trasy linii kolejowych mają przechodzić przez "kościoły" i "szpitale". - Nigdzie nie jest zaplanowana trasa przez kościół ani szpital - odpowiedział Horała. 

Szef PO mówił, że w związku z przejmowaniem gruntów pod CPK "zaczęła się afera z wywłaszczeniami". Horała przypomniał Tuskowi, że do tej pory nikt nie został na CPK wywłaszczony, ponieważ odbywają się wyłącznie same dobrowolne nabycia gruntów.

Tusk mówił również o tym, iż za rządów PO-PSL "myśmy zbudowali rekordową ilość autostrad i tego typu inwestycji w skali europejskiej; nigdy w historii Polski tyle nie budowano". W odpowiedzi na te słowa Horała przypomniał artykuł, w którym napisano, że "za rządów Tuska budujemy mniej niż za czasów ekip Jerzego Buzka i Leszka Millera". 

Lider największej partii opozycyjnej przekonywał także swoich wyborców, że podczas realizacji inwestycji za PO-PSL, ludziom deklarującym dobrowolną sprzedaż gruntów oferowano "premie". Horała przypomniał, że było to zaledwie "5% do wyceny za szybkie wydanie nieruchomości". 

- CPK proponuje +20% do ceny gruntów +40% do ceny budynków, wartość odtworzeniową bez amortyzacji, pokrycie kosztów przeprowadzki, a wszystko w ramach DOBROWOLNYCH nabyć

- przypomniał pełnomocnik rządu ds. CPK.

- Ale jedna prawda była: jeżeli wygra Tusk, to faktycznie CPK nie powstanie. Bo będzie odbierało rynek niemieckim lotniskom. Np. obecnie ponad 80% lotniczego cargo dla polskiej gospodarki obsługują zagraniczne lotniska. To konkretny biznes, którego Tusk pilnuje

- podsumował Horała. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Centralny Port Komunikacyjny

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo