Skandal za wiedzą HGW. Architekt dostał zgodę od urzędniczki będącej jego... matką

  

Na warszawskiej Starówce, stanie biurowiec - kilkadziesiąt metrów od Kolumny Zygmunta - informował kilka dni temu portal niezalezna.pl. Teraz na jaw wyszło, że jednym z architektów, który projektował biurowiec jest Bartosz Naperty, a pozwolenie na budowę wydała Jolanta Zdziech-Naperty. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Architekt to syn kobiety, która działała z upoważnienia prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
 
Pomimo protestów varsavianistów i miłośników zabytków prywatny inwestor wyburzy kamienicę sąsiadującą z warszawskim Placem Zamkowym i na jej miejsce postawi postmodernistyczny, przeszklony biurowiec. Za zgodą stołecznego konserwatora!!! Choć postawienie w tym miejscu nowego budynku, niepasującego do reszty staromiejskiej zabudowy, nieodwracalnie zniszczy wygląd Placu Zamkowego. Portal niezalezna.pl powiadomił już o całej sprawie UNESCO, które w 1980 r. wpisało warszawskie Stare Miasto na Listę Światowego Dziedzictwa.
 
Inwestycja budzi kontrowersje, ale okoliczności jej realizacji to prawdziwy skandal. Jak podał „Wprost” pozwolenie na budowę biurowca wydała matka jednego z architektów zajmującego się projektem. Na pytanie gazety, czy poinformowała przełożonych, że jej syn pracuje w firmie, powiedziała, że „nie mówiła, bo nie było takiej potrzeby".
 
Sam architekt jeszcze miesiąc temu chwalił się na stronie internetowej swojej pracowni, że bierze udział w wielkim projekcie. Jego wpisy jednak nagle… zniknęły, a zainteresowany nie potrafi teraz powiedzieć dlaczego. - Może zniknęła przy jakichś zmianach na stronie? – tłumaczył dość naiwnie Bartosz Naperty.

Nowy budynek, nie tylko nie będzie pasował do reszty staromiejskiego otoczenia, ale i zasłoni widok z Placu Zamkowego na Pałac Biskupów Krakowskich i Pałac Branickich. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wprost.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Na Wawelu powstało Centrum Multimedialne

/ https://wawel.krakow.pl

  

Wielkoformatowe ekrany dotykowe i multimedia poszerzające wiedzę turystów i ułatwiające zwiedzanie osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu to udogodnienia, które pojawiły się w Zamku Królewskim na Wawelu.

Wawelskie Centrum Multimedialne, urządzone kosztem ponad 3,3 mln zł tuż obok strefy, w której mieszczą się kasy biletowe, będzie dostępne dla turystów od wtorku.

Kierujący projektem Hubert Piątkowski z Zamku Królewskiego na Wawelu podkreślił, że urządzenia w Centrum Multimedialnym pozwalają poszerzyć wiedzę o Wzgórzu Wawelskim. "Stworzyliśmy je dla turystów, żeby mogli dowiedzieć się więcej. Część osób zwiedza indywidualnie, turyści przyjeżdżają z różnych krajów, nie wszyscy przychodzą z przewodnikiem i nie wszyscy przewodnicy opowiadają grupom to, co my chcielibyśmy zaprezentować. My chcemy pochwalić się wystawami stałymi i czasowymi, naszym festiwalem, trasami sezonowymi i pokazać najważniejsze zbiory" – mówił Piątkowski.

"Chcemy przyciągnąć na Wawel także dzieci i młodzież, bo to nasi przyszli zwiedzający, ci którzy będą tworzyć opinię o zamku. Centrum zadowoli i młodych i osobę dorosłe, tych, którzy mają pewną wiedzę historyczną oraz tych, którzy niewiele wiedzą o Wawelu"

– podkreśliła zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu Danuta Ziernicka.

Przestrzeń centrum została podzielona na strefy: informacji, promocji, wiedzy, integracji sensorycznej i strefę dla dzieci. Teksty są wyświetlane w języku polskim i angielskim.

Korzystając z wielkoformatowego ekranu informacyjnego, zwiedzający będą mogli znaleźć drogę od punktu, w którym się znajdują do wybranego celu, a także informacje o wystawach stałych i czasowych, godzinach zwiedzania, cenach biletów, punktach gastronomicznych, toaletach, przechowalniach bagażu.

W strefie promocji, na panoramicznym ekranie wielkoformatowym, wyświetlane są krótkie filmy prezentujące historię i piękno Wzgórza Wawelskiego o każdej porze doby i roku.

Tuż za tym ekranem – w strefie wiedzy – dzięki multimediom można dowiedzieć się m.in. o bogactwie zbiorów artystycznych Zamku Królewskiego i pracach konserwatorskich.

Niepełnosprawni, korzystając z multimedialnej ściany, będą mogli poznać najważniejsze wydarzenia w dziejach Wawelu i informacje z dziedziny kultury i architektury. W instalacji zastosowano: system nagłośnienia składający się z głośników kierunkowych i pętli indukcyjnej, ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.

W strefie dla dzieci ustawiona została interaktywna makieta - rzeźba Wzgórza Wawelskiego angażująca zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Na okrągłych ekranach wyświetlany jest współczesny model wzgórza wawelskiego. Mapę można obracać i skalować, a dotknięcie przycisku powoduje podświetlenie wybranego elementu pod makietą i wyświetlenie informacji na jego temat. Częścią makiety są gry dostosowane do różnych grup wiekowych. Wszyscy odwiedzający Wawel mogą skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej, dostępnej w sklepach Google Play i App Store.

Prace remontowe, instalacje i wyposażenie centrum zrealizowała firma Signum Project, materiały do prezentacji multimedialnych Maciej Chłopicki, a ściany dla osób niepełnosprawnych i interaktywną makietę – rzeźbę dla dzieci wykonał Aleksander Janicki.

Urządzenie Wawelskiego Centrum Multimedialnego to część większego projektu "Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Jego całkowita wartość to 30 mln zł, z czego dofinansowanie UE to niemal 21,4 mln zł, a 3,7 mln zł podchodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl