Rosjanie nadal usiłują okrążyć Bachmut

Z doniesień mediów i ocen analityków wynika, że Rosjanie w dalszym ciągu próbują okrążyć Bachmut oraz nasilają ataki w rejonie Wuhłedaru.

Zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/GeneralStaff.ua

W obwodzie donieckim nie ustają ataki rosyjskie na północny wschód i południowy zachód od Bachmutu - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Sztab Generalny armii ukraińskiej zapewnił, że odparte zostały ataki rosyjskie na sam Bachmut i okoliczne miejscowości: Spirne, Rozdoliwka (obie leżą na północny wschód od Bachmutu), Błahodatne, Krasna Hora i Paraskowijiwka (na północ od miasta) i na Kliszczyjiwkę (na południowy zachód od Bachmutu). ISW ocenia, że Rosjanie poczyniki niewielkie postępy w pobliżu Krasnej Hory i w rejonie wschodnich, północno-wschodnich i południowych obrzeży Bachmutu.

Rosjanie intensyfikują ostrzały i ataki na kierunku Swatowego i Kreminnej - poinformował w czwartek rano szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Ocenił, że to nie jest jeszcze natarcie, natomiast Rosjanie starają się "znaleźć słabe miejsca" w obronie ukraińskiej. Hajdaj prognozuje, że w lutym br. wojska rosyjskie zakończą przygotowania zmobilizowanych żołnierzy i przerzucą ich do obwodu ługańskiego. Przyznał, że Rosjanie dysponują wielkimi zasobami ludzkimi, z którymi się nie liczą; jak opisał, Rosjanie "faktycznie zasypują ciałami" pozycje ukraińskie. 

Również Instytut nad Wojną powołując się m.in. na relacje Hajdaja ocenia, że Rosjanie prowadzą "ograniczone ataki lądowe", by odzyskać utracone pozycje wzdłuż linii Swatowe-Kreminna. Według cytowanych przez ISW rosyjskich blogerów wojennych oddziały 488. pułku zmechanizowanego przesunęły się o 800 metrów ku pozycjom ukraińskim. Inny rosyjski bloger zapewnił, że oddziały 144. dywizji zmechanizowanej udaremniły Ukraińcom postępy w kierunku Kreminnej. Z kolei Sztab Generalny armii ukraińskiej poinformował 1 lutego, że Ukraińcy odparli ataki rosyjskie koło Jampoliwki, 16 km na zachód od Kreminnej.

W rejonie Wuhłedaru - miasta na południowy zachód od Doniecka - Ukraińcom udało się odeprzeć ataki rosyjskie na ich pozycje - powiedział w czwartek ukraiński wojskowy Ołeksij Dmytraszkiwski. Poinformował on, że siły ukraińskie na kierunku donieckim zostały ostrzelane 95 razy w ciągu minionej nocy. Doszło do kilkunastu starć w rejonie Marjinki.

Reportaż z Wuhłedaru opublikował niezależny portal Nastojaszczeje Wriemia, związany z radiem Swoboda (rosyjska redakcja radia Wolna Europa). Ukraińscy wojskowi powiedzieli dziennikarzom, że Rosjanie intensyfikują ataki rzucając do walki kolejnych ludzi. "Każdego dnia mamy coraz więcej pracy, strzelamy coraz więcej i wciąż więcej" - powiedział żołnierz o imieniu Ołeksandr.(

Ukraiński ekspert wojskowy Ołeksij Hetman opisał sytację na łuku: Bachmut-Awdijiwka-Marjinka-Wuhłedar jako "zaostrzenie", które - według niego - jest faktycznie początkiem rosyjskiej ofensywy w tym rejonie. Wojskowy wypowiadał się w komentarzu dla telewizji Espreso.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #Bachmut #Rosja

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo