Ciekawostki turystyczne: Pałac Fanshawów w Warszawie

Pałac Fanshawów lub Pałac na Henrykowie - to zabytkowy pałacyk wzniesiony na początku XIX wieku, położony przy ul. Puławskiej 107 a w dzielnicy Mokotów. Teren ten należał niegdyś do wsi Wierzbno, nazwa Henryków powstała później od imienia Henryka Bonneta, francuskiego emigranta, który zakupił tutejsze grunty.

Budynek od strony północno-zachodniej
Wistula; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Wkrótce powstał tu folwark zamieszkiwany tylko przez Francuzów. Bonnet wybudował tu willę około 1850 r., znacznie skromniejszą niż obecny pałacyk. Rozbudowy dokonał jego zięć, pułkownik w armii rosyjskiej i szambelan, angielski baron Jerzy Fanshave. Kolejnym właścicielem nieruchomości, w drodze spadku, był August Potocki, który przeznaczył tę rezydencję dla ubogich krewnych. Jak pisał Jerzy Kasprzycki, nigdy nie była to reprezentacyjna siedziba rodu.

Po odzyskaniu niepodległości mieściły się tu m.in. szpital dla dzieci, a potem dom noclegowy dla polskich oficerów. Później schronienie tu znalazła polska arystokracja ze wschodu. W czasie II wojny światowej w budynku mieściła się kuchnia Rady Głównej Opiekuńczej.

Górne piętra budynku w czasie II wojny światowej zostały zburzone, jednak w latach 1951-1952 pałacyk odbudowano i przywrócono mu XIX-wieczny wystrój wnętrz. 

Remont generalny pałacyku miał miejsce w 2001 r. Pałacyk miał swój udział w historii polskiego wywiadu. Podczas remontu w 2001 roku w jego piwnicach znaleziono meldunki polskich wywiadowców z czasów II wojny światowej.

Klasycystyczny budynek ma dwie kondygnacje i czterokolumnowy portyk wgłębny od strony ogrodu. W elewacji frontowej znajdują się tonda z głowami meduz. W dawnym salonie zachował się oryginalny kominek.

W 1965 budynek został wpisany do rejestru zabytków. Współcześnie jest siedzibą spółki Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris.

W otaczającym pałacyk ogrodzie, również wpisanym do rejestru zabytków, rośnie m.in. jesion wyniosły, będący pomnikiem przyrody.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo