"Nowocześni, otwarci, pewni siebie". Media doceniają postawę polskich władz w Davos

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos obecna jest liczna delegacja przedstawicieli świata polityki i biznesu z Polski. Prezydent Andrzej Duda odbywa tam wiele spotkań, a centrum rozmów i debat jest Dom Polski (Polish House) – opisuje niemiecki portal Deutsche Welle. I dodaje, że polski prezydent Andrzej Duda jest wręcz "rozchwytywany w Davos", a polska reprezentacja to osoby " nowoczesne, otwarte i pewne siebie".

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/PLHouseDavos

Dom Polski w Davos został otwarty w styczniu 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma być on przestrzenią, promującą polski biznes oraz polskie inwestycje. W tym roku oficjalnego otwarcia Domu Polskiego dokonał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

W panelach dyskusyjnych, trwających od wtorku do dziś w Domu Polskim, wystąpiło ponad 30 polskich i zagranicznych polityków, ekspertów, przedstawicieli biznesu, banków i mediów, rozmawiających m.in. o zrównoważonym rozwoju, gospodarce cyfrowej, bezpieczeństwie i globalnym kryzysie, a także sytuacji w Ukrainie i perspektywach Białorusi.

Dom Polski został zauważony także przez zagraniczne media - w tym te niemieckie.

Polski most do wolności

- Dwupiętrowy budynek Domu Polskiego zlokalizowany jest przy głównej promenadzie w Davos. Polski prezydent spotkał się tu na rozmowach m.in. z prezydentami Łotwy i Litwy. Miejsce to oferuje zarówno przestrzeń do „ożywionych debat”, jak i do kameralnych rozmów „za zamkniętymi drzwiami”

-  zauważa Deutsche Welle.

"W założeniu prezydenta miejsce to miało służyć jako punkt spotkań w trakcie WEF, pomagające zacieśniać więzi z Polską – biznesowe, a także polityczne" – wyjaśniła Sylwia Dalecka, dyrektor placówki, związana z nią od momentu otwarcia w 2019 roku.

Jesteśmy polskim mostem do wolności” – stwierdziła Dalecka, cytując słowa prezydenta Andrzeja Dudy. „Wsparcie Polski dla Ukrainy jest częstym tematem codziennych rozmów, podobnie jak plany przezwyciężenia kryzysu energetycznego i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa” - wyjaśniła.

Nowocześni, otwarci, pewni siebie

Dom Polski to także miejsce, gdzie prezydent Duda zorganizował konferencję dla mediów. 

- Polski prezydent jest rozchwytywany w Davos. Na wielu forach mówi o możliwościach Europy do samoobrony, ewentualnych dostawach czołgów na Ukrainę, konieczności przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju

 – podkreśla DW.

Na tegoroczne Forum w Davos przybyli uczestnicy ze 130 krajów. W tym gronie jest 50 głów państw i szefów rządów, 200 ministrów i 1,5 tys. liderów biznesu. „Panuje tutaj bardzo dynamiczny nastrój” – ocenił prezydent Duda. W Davos obecni są także premier Mateusz Morawiecki, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, a także wielu przedstawicieli polskiego biznesu.

- Nowocześni, otwarci i pewni siebie - tak prezentują się w Davos. A Polish House ucieleśnia ten obraz

 – podsumowuje DW.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Davos #Światowe Forum Ekonomiczne

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo