Rosyjscy lobbyści wygrali w Parlamencie Europejskim. Inwestycje w łupki zagrożone?

Parlament Europejski przegłosował niekorzystne dla Polski rozwiązanie.

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska
Parlament Europejski przegłosował niekorzystne dla Polski rozwiązanie. PE zaakceptował poprawkę wymagającą kosztownej oceny wpływu na środowisko już na wstępnym etapie poszukiwawczym gazu łupkowego, a nie tylko wydobywczym. Taką informację przekazali polscy europosłowie na portalu społecznościom - twitter.
 
W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad stanowiskiem ws. dyrektywy o ocenie oddziaływania na środowisko. Po wprowadzeniu poprawek przez komisję środowiska w lipcu, projekt przewiduje obowiązek przeprowadzania pełnej procedury oceny oddziaływania na środowisko projektów gazu łupkowego już na wstępnym etapie poszukiwawczym, a nie tylko wydobywczym.

Teraz rozpoczną się negocjacje projektu dyrektywy z krajami UE. Polscy europosłowie obawiają się, że taka zmiana unijnego prawa wstrzymałaby inwestycje w łupki w UE.

W Polsce wykonano dotychczas 51 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego; w tym roku zakończy się jeszcze wiercenie trzech otworów, a rozpoczną prace prawdopodobnie przy pięciu kolejnych – poinformował wczoraj główny geolog kraju Piotr Woźniak.

Główny geolog kraju podkreślił, że przy dotychczasowych pracach nie zanotowano żadnych przekroczeń norm zanieczyszczenia środowiska, poza przekroczeniami norm hałasu, które były niwelowane przez ustawianie ekranów dźwiękoszczelnych.

 Źródło: twitter.com,niezalezna.pl

 

pk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo