Prezydent Duda: Wojna jest udziałem także i naszym

- Wspólnym wysiłkiem Polska wróci na ścieżkę dynamicznego rozwoju. (...) To nie tylko nasi eksperci tu (...) prognozują dla nas już wkrótce przejście znów do poziomu dynamicznego rozwoju gospodarczego już w 2024 roku. Przewiduje to także i Komisja Europejska, która - choć bardzo wstrzemięźliwa w swych prognozach - to jednak ten wzrost dla naszego kraju zdecydowanie pokazuje, jak również i istotne ograniczenie i spadek inflacji już w przyszłym roku, w II połowie tego roku, a w 2024 praktycznie już, praktycznie rzecz biorąc, inflację na normalnym poziomie, tak jak to bywało w normalnych czasach - powiedział w Zakliczynie prezydent Andrzej Duda.

fot. Marek Borawski/KPRP

- Potrzebujemy sprawnej, zmodernizowanej armii. Każdego dnia widzimy na Ukrainie co to znaczy, jeżeli armia broniąca kraju jest wyposażona w nowoczesną broń. Jak wiele dla wojska ukraińskiego, dla ukraińskich żołnierzy zmieniło, się kiedy dostali nowoczesne uzbrojenie czy to z Polski, czy też ze Stanów Zjednoczonych, czy z innych państw na zachodzie Europy, państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego – zwrócił uwagę prezydent.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent podkreślił, że wojna, do której doprowadziła Rosja napadając na Ukrainę, "jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata". Jak podkreślił, wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

Prezydent dodał, że wojna jest dotkliwa dla wszystkich i wymaga dodatkowych wyrzeczeń.

- Ja, jako prezydent RP, a także ci, którzy odpowiadają za polskie sprawy: premier, ministrowie, członkowie parlamentu, doskonale rozumiemy, że dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy nasi rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że Polska jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, żeby w razie czego nasze państwo obronić, że potrzebujemy sprawnej, zmodernizowanej armii

 - mówił Duda.

- Wszyscy dzisiaj wiemy, co to jest bezpieczeństwo i dlatego, w to bezpieczeństwo inwestujemy. Chcę państwa o tym zapewnić z pełną odpowiedzialnością. Kupujemy nowe czołgi ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej – mówił prezydent. Wyraził nadzieję, że czołgi będą za kilka lat współprodukowane z Koreańczykami w naszym kraju. Jak dodał, wkrótce przybędę do nas z Korei Południowej samoloty myśliwskie, nowoczesne armatohaubice, a także wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.

Duda podkreślił, że w Polsce potrzebne są także nowoczesne elektrownie.

- Oprócz źródeł energii odnawialnej potrzebna nam jest także energia elektryczna pochodząca ze źródła nuklearnego. Musimy zbudować elektrownię atomową po to, by zapewnić stabilność dostaw

 – mówił.

Jak ocenił, czas wojny to kolejny po pandemii Covid-19 bardzo trudny czas, w którym myślimy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Prezydent zapewnił, że Polska będzie pomagać narodowi ukraińskiemu. Podziękował też mieszkańcom Zakliczyna za przyjmowanie ukraińskich rodzin.

Podziękował także wszystkim, którzy zgłaszają się do służby wojskowej - zasadniczej dobrowolnej, zawodowej, jak i w WOT.

- To bardzo ważne, żebyśmy mieli sprawną, zdeterminowaną armię o bardzo silnym morale, dobrze wyszkoloną i znakomicie wyposażoną. Będziemy ją mieli - oświadczył Duda.

Prezydent zaznaczył także, że wspólnym wysiłkiem Polska wróci na ścieżkę dynamicznego rozwoju.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że jest ona przed nami - powiedział prezydent. Dodał, że "to także zapowiadają wszystkie analizy, które przychodzą do nas, nie tylko ze źródeł krajowych".

- To nie tylko nasi eksperci tu (...) prognozują dla nas już wkrótce przejście znów do poziomu dynamicznego rozwoju gospodarczego już w 2024 roku. Przewiduje to także i Komisja Europejska, która - choć bardzo wstrzemięźliwa w swych prognozach - to jednak ten wzrost dla naszego kraju zdecydowanie pokazuje, jak również i istotne ograniczenie i spadek inflacji już w przyszłym roku, w II połowie tego roku, a w 2024 praktycznie już, praktycznie rzecz biorąc, inflację na normalnym poziomie, tak jak to bywało w normalnych czasach

 - wskazał Duda.

- Polak potrafi, wierzę w to, że wspólnym wysiłkiem osiągniemy sukces i że wrócimy na ścieżkę dynamicznego rozwoju - powiedział.

Duda podziękował także władzom gminy i miasta Zakliczyn za - jak mówił - mądre gospodarowanie, z myślą o mieszkańcach. Podkreślił, że "to jest osiągalne, da się to zrobić", a Zakliczyn jest tego dowodem.

- Z ogólnej kwoty ponad 8 mln zł, jaką kosztowała ta inwestycja, ten blok mieszkalny, w którym jest 40 mieszkań, ponad 6 mln zł to jest właśnie dotacja z Funduszu Inwestycji Lokalnych, z rządowego funduszu. 1,5 mln zł to jest wkład gminy Zakliczyn - podkreślił prezydent.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo