Bezpieczny prezent na mikołajki. UWAŻAJ! Nie wszystkie zabawki spełniają podstawowe normy

Na ostatniej prostej przed mikołajkami, gdy często trwają jeszcze poszukiwania prezentów „na ostatnią chwilę”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prezentuje wyniki kontroli dostępnych na rynku zabawek. Zabawki kontrolowane są przez cały rok, w różnych segmentach, także we współpracy z innymi organami, np. skarbowymi, które zatrzymują wadliwe produkty już na granicy. Okazuje się jednak, że pomimo licznych kontroli część dostępnych na rynku zabawek, do bezpiecznych nie należy.

Zdjęcie autorstwa Polesie Toys z Pexels

Dbamy o to, by zabawki, które trafiają do rąk najmłodszych konsumentów, były bezpieczne. Przez cały rok sprawdzamy je, weryfikujemy ich oznakowanie i certyfikaty bezpieczeństwa oraz badamy ich konstrukcję – wymiary, obecność małych części, poziom głośności, jak również rwiemy, palimy, zgniatamy i zrzucamy z wysokości – innymi słowy, robimy ekstremalne próby ich używania.
- wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podczas ostatnich kontroli UOKiK przetestował łącznie 85 modeli zabawek z różnych kategorii. Sprawdzono, czy są dobrze oznakowane oraz czy nie mają wad konstrukcyjnych, np. zbyt małych elementów, które dziecko z łatwością może połknąć, lub za długich linek, które mogą przydusić malucha. Prawidłowy rozwój słuchowy dziecka jest podstawą rozwoju mowy, dlatego tak ważna jest ochrona dziecka przed bodźcami dźwiękowymi, które mogą uszkadzać jego słuch. W związku z tym szczególny nacisk kontrolerzy UOKiK położyli na akcesoria dźwiękowe dla niemowląt

W trakcie kontroli sprawdzano również, czy produkty są solidnie wykonane. 

Pod lupą kontrolerów znalazło się: 51 modeli zabawek dźwiękowych dla niemowląt – w 10 z nich stwierdzono niezgodności (5 laboratoryjnych, 5 formalnych), 20 zabawek pociskowych – 7 miało nieprawidłowości konstrukcyjne oraz 14 rodzajów tablic manipulacyjnych dla dzieci poniżej 3 lat – 8 z nich zakwestionowano (7 laboratoryjnie, 3 formalnie).

 Zabawka, która spełnia wszystkie wymagania, to zabawka pewna, taka, która wspiera rozwój różnych umiejętności najmłodszych, a jednocześnie jest bezpieczna. Wyniki kontroli dowiodły, że na rynku dostępnych jest coraz więcej grzechotek, szumiących pluszaków i podobnych im zabawek dźwiękowych dla niemowląt, które nie budzą zastrzeżeń. Z kolei kontrole zabawek pociskowych wskazują, że niezgodności o charakterze konstrukcyjnym w tym segmencie rynku pozostają na niezmiennym poziomie i dotyczą przede wszystkim zabawek importowanych. Po raz pierwszy przetestowaliśmy tablice manipulacyjne dla dzieci poniżej 3. roku życia i niestety, ponad połowa z nich była wadliwa.
- podsumowuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Po zidentyfikowaniu przez UOKiK nieprawidłowości przedsiębiorcy podejmowali działania naprawcze, np. uzupełniali braki w oznakowaniu lub wycofywali z rynku niezgodne z wymogami zabawki oraz informowali konsumentów o stwierdzonych nieprawidłowościach. Prezes UOKiK wszczął łącznie 13 postępowań administracyjnych o wycofanie produktów z rynku, a 3 wnioski o ich wszczęcie są w trakcie analiz.

Gdzie zgłosić niebezpieczne zabawki?

Rodzicu, opiekunie, sprawdź, czy zabawka Twojego dziecka spełnia wymagania i nie stanowi zagrożenia. Możesz to zrobić w dostępnym publicznie unijnym systemie, w których gromadzone są dane na temat niezgodnych produktów wykrytych przez organy nadzoru rynku na terenie Unii Europejskiej:
•    Safety Gate: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport#recentAlerts
•    ICSMS http://webgate.ec.europa.eu/icsms/public/productSearch.jsp?locale=pl


 

 Źródło: Niezalezna.pl, uokik.gov.pl

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo