15 tys. osób z sił bezpieczeństwa Białorusi gotowe walczyć przeciw Ukrainie? Pociągają "atrakcyjne uposażenia"

- Około 10-15 tysięcy przedstawicieli sił bezpieczeństwa Republiki Białorusi jest gotowych uczestniczyć w tzw. "specjalnej operacji wojskowej". Przede wszystkich ze względu na atrakcyjne, wysokie uposażenie - powiedział dzisiaj gen. Ołeksij Gromow ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

fot. Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/660, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49830529

Dzisiaj odbył się briefing z udziałem przedstawicieli dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy oraz władz cywilnych kraju.

Podczas swojego wystąpienia, gen. Gromow, zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego SZU, wskazał, że około 10 do 15 tysięcy personelu białoruskich sił bezpieczeństwa jest gotowych do udziału w inwazji na Ukrainę. Powodem ma być przede wszystkim obietnica wysokiego uposażenia finansowego.

Jednocześnie zaznaczył, że wojskowe dowództwo sił białoruskich do 28 listopada przedłużyło sprawdzian gotowości wojsk z udziałem grupy rosyjskich oficerów.

"Wróg (...) przygotowuje swoje wojska na tzw. możliwe zaostrzenie sytuacji w okresie od 23 do 28 listopada na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Jednocześnie przekazuje oczekiwania, że NATO i Ukraina zażądają przejęcia przygranicznych terenów "pokojowych" Białorusi i Rosji. Przypomina to scenariusz przeprowadzony przez Białorusinów we wrześniu tego roku"

- wskazał Gromow. 

Gromow przekazał, że na Białorusi wciąż przebywa ok. 9000 żołnierzy rosyjskich oraz 250 jednostek sprzętu ciężkiego z 2 dywizji strzelców zmotoryzowanych 1. armii czołgów Zachodniego Okręgu Wojskowego. Rosjanie mają koncentrować się w pobliżu poligonów "Obuz-Lesnowśkij", "Lepelskij", "Łoswydo" i "Osipowiczy".

Zaznaczył jednak, że na terenie Białorusi oraz w przygranicznych obwodach Rosji "nie odnotowano formowania przez wroga grup uderzeniowych".

Dziś na stronach Sił Zbrojnych Ukrainy w mediach społecznościowych pojawił się apel do narodu białoruskiego.

Ukraina przekazał, że rosyjskie służby specjalne przygotowują na terytorium Białorusi prowokacje, które mogą być wymierzone w obiekty infrastruktury krytycznej, w szczególności elektrownia atomowa w Ostrowcu".

Siły Zbrojne Ukrainy podkreśliły w nim, że "Ukraina nie uważa Białorusi, nie mówiąc już o narodzie białoruskim, za wroga".
 

 

 Źródło: niezalezna.pl,

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo