Austin: Chiny patrzą na reakcję Zachodu i wyciągają wnioski

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynarodowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.

fot. U.S. Secretary of Defense - 221116-D-PM193-2225, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125586646

Według Bloomberga, szef resortu obrony powiedział, że Chiny odnotowały to, w jaki sposób zareagował świat na rosyjską inwazję i może podjąć kroki, by ochronić się przed podobną reakcją na ewentualną agresję przeciwko Tajwanowi.

"Musimy zakładać, że oni myślą w ten sposób, jeśli zastanawiają się nad zrobieniem czegoś w przyszłości"

- powiedział Austin rozmawiając z dziennikarzami na zakończenie swojej wizyty w Kambodży. Brał tam udział w spotkaniu ministrów obrony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Pytany, czy państwa regionu staną w obronie Tajwanu jeśli Chiny zdecydują się użyć siły, Austin odparł, że będą kierować się poszanowaniem porządku międzynarodowego opartego na zasadach, "a nie tylko na wierności Stanom Zjednoczonym".

"Naszym celem nie jest zmuszenie kraju, by opowiedział się po jednej ze stron. Jest nim zapewnienie, że mają swoje suwerenne prawa"

- podkreślił.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo