Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Ma polskie korzenie, chce trenować naszą kadrę! Herve Renard: to jego piłkarze pokonali Argentynę

Arabia Saudyjska sprawiła największą sensację na mundialu od lat, pokonując Argentynę 2:1. Jedni powiedzą, że to przypadek, ale w grze Saudyjczyków widać było rękę trenera Herve Renarda. To nie pierwszy raz, gdy prowadzone przez niego drużyny, szokują piłkarskich obserwatorów.

Herve Renard

Herve Renard z Francji w lipcu 2019 został ogłoszony selekcjonerem reprezentacji Arabii Saudyjskiej. 26 maja 2022 arabska federacja poinformowała o przedłużeniu kontraktu szkoleniowca do końca 2027 roku. Nie jest to przypadek, bowiem wpływ Renarda na drużynę Arabii Saudyjskiej jest niezwykły. W sieci znaleźć można wiele filmików z płomiennych odpraw francuskiego trenera z polskimi korzeniami. Renard jest ekspresyjny, motywuje, ale i przypomina nakreślone założenia taktyczne.

Jedna z odpraw, która trafiła do internetu, może przypominać to, co działo się w przerwie meczu z Messim i spółką. Arabia Saudyjska w eliminacjach do MŚ przegrywała do przerwy z Wietnamem 0:1. Renard tak zmotywował swoich graczy, że w drugich 45 minutach nie dali szans przeciwnikowi i wygrali 3:1. Tu było podobnie: Argentyna do przerwy prowadziła 1:0, a w drugiej połowie dwa ciosy Arabii Saudyjskiej pozbawiły ją wygranej.

- Mamy szalonego trenera - powiedział po meczu z Argentyną jeden z arabskich piłkarzy Abdulelah Al-Malki. - Motywował nas w przerwie, opowiadając nam rzeczy, które sprawiły, że chcieliśmy gryźć trawę.

Płomienna odprawa miała miejsce też przed meczem z Argentyną: "Po przedmeczowej rozmowie z trenerem, przysięgam na Boga, że ​​płakałem. Zmotywował nas do tego stopnia, że ​​nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia meczu" - wskazał Al-Malki.

Zobacz filmiki z odpraw Herve Renarda w reprezentacji Arabii Saudyjskiej:

Renard znany jest z tego, że z mało znanych piłkarzy potrafi wykrzesać niesamowite pokłady ambicji i umiejętności, robiąc z nich zwycięzców. W 2012 roku był autorem jednej z największych sensacji w historii afrykańskiego futbolu, kiedy to z reprezentacją Zambii (najczęściej nie wychodzącą z grupy w PNA) zdobył mistrzostwo czarnego lądu, wygrywając w finale z Wybrzeżem Kości Słoniowej po rzutach karnych.

Kilka lat później powtórzył wyczyn - wygrał PNA, ale jako selekcjoner... Wybrzeża Kości Słoniowej. Z kolei z reprezentacją Maroko awansował na mundial 2018 - co nie było oczywiste, gdyż Maroko wówczas od 20 lat nie potrafiło zakwalifikować się na tę imprezę. Teraz tworzy historię Arabii Saudyjskiej, a w przyszłości...

Renard: Chciałbym trenować Polskę!

Kiedy Arabia Saudyjska trafiła na Polskę, po losowaniu grup MŚ Renard był zadowolony. -  Moi pradziadkowie pochodzili z Polski, myślę, że moja mama jest bardzo szczęśliwa dzisiejszego wieczora, dedykuję jej to losowanie - powiedział przed kamerami TVP Sport.

Francuski szkoleniowiec nie ukrywa, że chciałby kiedyś poprowadzić... reprezentację Polski.

-  Może będę miał przyjemność zostać selekcjonerem reprezentacji Polski. To byłoby szczególne wyróżnienie

- powiedział po losowaniu, co powtórzył jeszcze przed mundialem. Patrząc na komentarze po meczu Arabii Saudyjskiej z Argentyną, to rozwiązanie ma w Polsce już spore poparcie wśród kibiców. A już w sobotę o 14.00 drugi mecz na mundialu w Katarze: Arabia Saudyjska zagra... z Polską!

Źródło: niezalezna.pl