Włoski senator podczas Zjazdu Klubów GP: W tym, co mówiliście, czułem wolność! [ZDJĘCIA]

"Wolność to rzeczywistość najbardziej bliska człowiekowi. Ludziom, którzy czują się chrześcijanami, czytają, słuchają i naśladują naukę św. Jana Pawła II" - mówił podczas VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej Europy Zachodniej w Rzymie włoski senator Giulio Terzi di Sant’Agata. Był to jeden z gości specjalnych tego wyjątkowego wydarzenia.

Giulio Terzi di Sant’Agata
fot. niezalezna.pl

W Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie rozpoczął się VI Zjazd Klubów Gazety Polskiej Europy Zachodniej. Jednym z gości specjalnych był włoski senator Giulio Terzi di Sant’Agata z partii Fratelli d'Italia. 

- To dla mnie coś wspaniałego być dziś razem z Wami. Parlamentarzysta włoski czuje się tu jak w domu, jak w rodzinie. Słyszałem do tej pory słowa bardzo istotne, od waszych przewodniczących czy prezesa Kaczyńskiego

- powiedział, zaznaczając:

O wielu rzeczach słyszałem, ale jestem przekonany, że jest wiele punktów wspólnych między tym, co wy reprezentujecie, a tym co reprezentuje moja pani prezydent Meloni

- Pani Giorgia Meloni bardzo chciała tu być i bardzo mnie prosiła, abym ją godnie reprezentował. Miała bardzo wiele teraz obowiązków, ale w sposób, jaki mnie zaprosiła, by tu być, był wzruszający. Bardzo mnie prosiła, bym tutaj był i jestem tu z wielkim honorem - powiedział włoski senator. 

 Giulio Terzi di Sant’Agata podkreślił, że historię polską i włoską łączy wielki patriotyzm. - Słuchałem z ogromnym wzruszeniem o dwóch wiekach "Gazety Polskiej", walce o wolność, suwerenność, pójściu pod prąd - mówił senator. Włoski polityk wspominał swoją wizytę w Polsce, a następnie dodał: "Wolność to słowo, które czułem w tym wszystkim, o czym wy mówicie". 

- Wolność to rzeczywistość najbardziej bliska człowiekowi. Ludziom, którzy czują się chrześcijanami, czytają, słuchają i naśladują naukę św. Jana Pawła II

- powiedział polityk, dodając:

Jan Paweł II tłumaczył, dlaczego upadł komunizm. Ojciec Święty mówił, że stało się to dlatego, że reżim odebrał ludziom i pracownikom wolność. Komunizm chciał odebrać człowiekowi, wszystko co najważniejsze: wolność i ideały. Chciał serce i duszę opróżnić ze wszystkiego.

Po zakończeniu przemówienia, włoski senator otrzymał od redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza wyjątkowy album "Laur niepodległości". 

W trakcie Zjazdu, głos zabrał również Marek Sorgowicki, Pierwszy Sekretarz Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

- Jesteśmy ambasadą przy Stolicy Apostolskiej. Miejscu ważnym i drogim Polakom z uwagi na naszą ponad tysiącletnią historię, związki z Rzymem i Watykanem. Musimy dbać o dziedzictwo Jana Pawła II, pielęgnować je u źródeł

- przekazał.

Wśród obowiązków ambasady wymienił też „przypominanie o zasługach tego wielkiego Polaka”. - Szczególnie w tak niespokojnych czasach jak dziś. Nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy. Europa nie byłaby wolna bez Jana Pawła II – zwrócił się do Klubowiczów. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Kluby Gazety Polskiej #Giulio Terzi di Sant’Agata

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo